Hlavní obsah
Záběr zásahu policistů proti afghánskému atentátníkovi na amsterdamském nádraží Foto: ČTK/AP

Afghánec dostal v Nizozemsku 27 let za teroristický útok nožem

Na 26 let a osm měsíců poslal v pondělí nizozemský soud do vězení dvacetiletého Afghánce Džavída S., který loni v srpnu pobodal na hlavním nádraží v Amsterdamu dva Američany, uvedl server veřejnoprávní stanice NOS. Soud jeho útok označil za „teroristický čin”. Jeden z napadených zůstává po útoku částečně ochrnutý a zbytek života zřejmě stráví na invalidním vozíku.

Záběr zásahu policistů proti afghánskému atentátníkovi na amsterdamském nádraží Foto: ČTK/AP
Afghánec dostal v Nizozemsku 27 let za teroristický útok nožem

Podle agentury AP Džávíd S. během procesu nevyjádřil lítost. Naopak několikrát uvedl, že by stejně jednal znovu, pokud by zase někdo urazil jeho náboženství. Podle soudu tak hrozí, že by se mohl podobného činu dopustit znovu, a je proto nutné společnost ochránit „na tak dlouho, jak je to jen možné”. Afghánci proto soudci uložili nejvyšší možný trest - 26 let a osm měsíců. Státní zastupitelství přitom požadovalo 25letý trest.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem na konci srpna krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží.

Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce lidí včetně turistů, paniku. Nádraží bylo evakuováno a doprava na něm zastavená, uzavřela se i doprava v okolí. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde čtvrt milionu lidí.

Úřady označily útok za teroristický čin. [celá zpráva]

Do Nizozemska přijel Afghánec z Německa, kde úřady zamítly jeho žádost o azyl. Svým útokem se chtěl pomstít za údajné urážky islámu, které podle něj v Nizozemsku často zaznívaly. Zmínil v té souvislosti také krajně pravicového politika Geerta Wilderse, který je znám ostrou kritikou islámu. Své oběti si útočník vybral náhodně; nevěděl, že pocházejí z USA.

Obětem útoku musí odsouzený zaplatit celkem téměř tři miliony eur (77,5 milionu Kč). Server NOS upozornil, že na základě zákona vyplácí obětem násilných trestných činů většinu částky nizozemský stát, který ji následně vymáhá na pachateli. „Protože je Džávíd S. žadatelem o azyl, a nebude tak mít moc peněz, bude to v praxi stát, kdo odškodné zaplatí,” vysvětlil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků