Kvůli podezření z nedovoleného ovlivňování koncernu ze strany vlády je ohrožena Prodiho většina v parlamentu, a nepřímo tak hrozí i možnost odstoupení celého kabinetu. Koncem příštího týdne musí Prodi na žádost opozice o problému hovořit v parlamentu.

V Senátu se mezitím už beztak těsná většina italského premiéra ještě ztenčila po demisi jednoho ze členů vládních koaličních stran. "Pokud to nezvládnu, odcházím domů," citoval premiéra italský deník Corriere della Sera.

Šéf levicových demokratů Piero Fassino vyzval koalici k jednotě a dodal, že nevidí žádný důvod k tomu, aby Prodiho pozice byla ohrožena.

Kontroverzní plán Telecomu Italia

Společnost Telecom Italia schválila reorganizační plán, jehož součástí je rozdělení podniku na firmu provozující pevné linky a na mobilního operátora. Proti tomu se postavila vláda kvůli možnému prodeji posledního mobilního operátora v italských rukou, divize TIM, cizincům.

Protestují i odbory, které požádaly vládu, jež má v Telecomu zvláštní právo veta, aby plánovanou restrukturalizaci zablokovala. Opozice to však považuje za "státní zásah, který je v rozporu s pravidly volného trhu". Strana bývalého premiéra Silvia Berlusconiho požádala, aby byla ustavena parlamentní komise, která by se zabývala případnými nesrovnalostmi. Případem už se začala zabývat prokuratura v Římě.