Podle záchranářů už není žádná šance na jejich záchranu. Jejich těla jsou pravděpodobně uvězněna v trupu lodě, která leží v hloubce pět metrů.

Maďarské ministerstvo vnitra přiznalo, že za současných podmínek se potápěči nemohou přiblížit k vraku lodi. Budapešť zasáhla povodňová vlna, proud je příliš rychlý a viditelnost prakticky nulová.

Na lodi byli dva maďarští členové posádky a 33 jihokorejských turistů. Do Budapešti v pátek přicestovali příbuzní obětí a budou přizváni k identifikaci.

Na Dunaji se potopila loď s turisty, záchranáři těla nacházejí kilometry daleko

Místo neštěstí navštívila v pátek korejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha. V jejím doprovodu je dvanáctičlenná skupina záchranářů, kteří se okamžitě zapojili do záchranných prací. Na místě pomáhá i desetičlenná skupina potápěčů ze skupiny Cobra z Rakouska.

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha a její maďarský kolega Péter Szjjiártó na místě tragédie

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha a její maďarský kolega Péter Szjjiártó na místě tragédie

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó přislíbil, že maďarské úřady učiní vše, aby byly příčiny nehody vyšetřeny. „Záchranáři dělají vše pro to, aby vyzvedli vrak lodi, ale současné podmínky na Dunaji jsou velmi komplikované,“ řekl Szijjártó. Záchranné práce koordinuje velitel protiteroristické jednotky TEK János Hajdu.

Tragická srážka lodí na Dunaji byla jen otázkou času, tvrdí jeden z lodníků

Chyba kapitána

Odborník na lodní dopravu Attila Bencsik po zhlédnutí záběrů z havárie řekl, že kapitán menší lodě neudělal žádnou chybu.

„Kapitán vyhlídkové lodě (Mořské panny) nezatočil před výletní loď Viking, ale větší loď narazila do menší,“ řekl Bencsik pro televizi M1. Policie po havárii tvrdila, že kapitán vyhlídkové lodě nečekaně změnil směr. „Loď Mořská panna změnila směr v důsledku nárazu lodě Viking,“ dodal Bencsik.

Mapa s označenými místy, kde našli těla obětí

Mapa s označenými místy, kde našli těla obětí

FOTO: Maďarská policie

Podle odborníka k havárii došlo mezi pilíři Markétina mostu, kde se proud ještě zrychluje a lodě pluly v těsné blízkosti. „Kapitán Vikingu měl před mostem zpomalit a počkat, až Mořská panna propluje pod mostem,“ konstatoval Bencsik.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na lodi Viking Sigyn jsou znatelné odřeniny. Zdroj: AP/Reuters

Čtyřiašedesátiletý kapitán Vikingu, Ukrajinec Jurij S., byl zadržen a obviněn ze způsobení smrtelné nehody. Loď už odplula z Budapešti. Kapitán podal proti obvinění stížnost. Jeho právní zástupce řekl, že Jurij S. je jedním z nejzkušenějších kapitánů na Dunaji a nikdy nezpůsobil žádnou havárii.