"Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy," napsal na Twitteru Tusk. "Dnes jsme všichni s Paříží," dodal. "Pařížský Notre-Dame patří celému lidstvu. Jaký smutný pohled!" napsal na Twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Hořící katedrálu Notre-Dame se zřejmě hasičům nepodaří zachránit
Francouzské úřady Trumpovou hasičskou radou odborně pohrdly
Hořící katedrála Notre-Dame v Paříži.

Hořící katedrála Notre-Dame v Paříži.

FOTO: Charles Platiau, Reuters

Německá kancléřka označila katedrálu, známou také jako Chrám Matky Boží, za "symbol Francie a naší evropské kultury". "Hořící Notre-Dame zasáhl i naše srdce," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Video

ŽIVĚ: V Paříži hoří katedrála Notre-Dame

"V myšlenkách jsem dnes večer s francouzským lidem a s bezpečnostními složkami, které bojují s hrozivým požárem katedrály Notre-Dame," uvedla britská premiérka Theresa Mayová. Starosta Londýna Sadiq Khan uvedl, že jeho město stojí "v zármutku po boku Paříže".

Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hořící katedrála Notre-Dame v Paříži. Zdroj: Reuters/AP

Italský premiér Giuseppe Conte označil požár za "ránu do srdce pro Francouze a pro nás, Evropany". Francouze a Pařížany o své podpoře ujistili například i rakouský prezident Alexander Van der Bellen a kancléř Sebastian Kurz nebo španělský premiér Pedro Sánchez.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Pád věže Noter-Dame. Zdroj: Reuters

"Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, kterou zachvátily plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," napsal na Twitteru Babiš.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru napsal, že "zkáza Notre Dame pana prezidenta nesmírně zarmoutila".

Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že tato světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby "zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví". UNESCO v Paříži sídlí.

FOTO: Mapy.cz