Hlavní obsah
 

Francouzské úřady Trumpovou hasičskou radou odborně pohrdly

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer francouzským hasičům doporučil, aby hořící katedrálu Notre-Dame hasili pomocí létajících vodních cisteren. Francouzská civilní obrana však doporučení odmítla s tím, že stavba by se mohla zřítit.

 
Francouzské úřady Trumpovou hasičskou radou odborně pohrdly

Americký prezident Trump na Twitteru přišel s návodem, že by možná „mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny“ a zdůraznil, že „je třeba jednat rychle“.

Při návštěvě státu Minnesota pak šéf Bílého domu Trump poznamenal, že jde o „strašný požár“ o rozsahu, jaký se vidí jen zřídka. Nyní to vypadá, že Notre-Dame lehne popelem, řekl Trump.

Plameny šlehající z pařížské katedrály Notre-Dame.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Trumpovo doporučení použít k hašení katedrály letouny typu Canadair francouzské úřady odmítly. Úřad civilní obrany na Twitteru uvedl, že vržení vody „na tento typ budovy“ by mohlo „přivodit proboření celistvosti stavby“.

Americký prezident Donald Trump

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka zdůraznil, že hasiči se musí dostat i dovnitř. „Jak hasit katedrálu? Výšková technika, hodně vody, hodně hasičů a štěstí. Musí se i dovnitř, dřevěné trámy drží celistvost lépe než ocelová konstrukce,“ napsal Kavka na Twitteru. „Tohle je černá můra každého velitele,“ dodal Kavka.

Britský spisovatel Ken Follett‏, autor bestselleru Pilíře země o stavbě katedrál, na Twitteru upozornil, že střešní trámy sestávají ze stovek tun dřeva, starého a velmi suchého.

„Když to shoří, střecha se zhroutí, padající trosky pak zničí klenbu, která také spadne a zničí mohutné kamenné pilíře, které to celé drží,“ napsal Follett.

Foto: Mapy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků