Největší šance na postup do druhého kola mají právnička Zuzana Čaputová (45) a eurokomisař Maroš Šefčovič (52). Překvapit může Štefan Harabin (61), který v kampani varoval před ztrátou suverenity a příchodem muslimských migrantů na Slovensko.

Voleb se může zúčastnit 4,4 milionu voličů a očekává se 50 až 60procentní účast. Že by někdo uspěl už v prvním kole, se neočekává - na vítězství je totiž potřeba získat alespoň 50 plus jeden hlas všech oprávněných voličů.

Kandiátka na funkci slovenského prezidenta Zuzana Čaputová

Kandidátka na funkci slovenského prezidenta Zuzana Čaputová

FOTO: Martin Mikula, ČTK

Závěrečná televizní diskuse nepřinesla žádná překvapení. Čaputová zvolila nekonfrontační tón a zdůrazňovala potřebu změny.

„Na Slovensku je objednávka po změně. Lidé jsou zklamaní a frustrovaní, že spravedlnost nefunguje vždy pro všechny a stejně,“ řekla favoritka voleb v debatě ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska.

Kandiát na funkci slovenského prezidenta Maroš Šefčovič

Kandiát na funkci slovenského prezidenta Maroš Šefčovič

FOTO: Martin Mikula, ČTK

Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, vyzval k celospolečenskému smíru: „Chci Slovensko sjednocené, které se nebude dělit na dobré a špatné. Naše země si zaslouží více klidu.“

Fašistický Slovenský štát (1939-1945) označil za nejsmutnější kapitolu slovenských dějin a přihlásil se k odkazu Slovenského národního povstání.