Šefčovič připomněl, že když při rozdělení federace dostal jako československý diplomat otázku, kterou zemi chce po rozdělení zastupovat, řekl bez zaváhání, že Slovensko. „Od té doby jsem zastupoval Slovensko a bojoval za jeho zájmy,“ řekl prezidentský kandidát.

„Naše země potřebuje dobrého nadstranického prezidenta, který přispěje k celospolečenskému smíru a bude Slovensku otevírat dveře v Evropě i ve světě,“ dodal Šefčovič, který zároveň zdůraznil, že není členem strany Směr. Prezidentský kandidát konstatoval, že jako hlava státu bude garantovat pevné ukotvení Slovenska v Evropské unii.

Kandidaturu mu navrhl Fico

Šefčovičovi měl kandidaturu nabídnout přímo předseda Směru a bývalý premiér Robert Fico. Původním kandidátem Směru měl být ministr zahraničí Miroslav Lajčák, ale ten vidí svou budoucnost v mezinárodní diplomacii a kandidaturu na hlavu státu odmítl.

Šefčovič byl minulosti velvyslancem Slovenska při Evropské unii a později eurokomisařem. „Má velkou šanci dostat se do druhého kola voleb,“ domnívá se politický analytik Juraj Hrabko. Preference strany Směr se momentálně pohybují kolem 20 procent.

Volba bude v březnu 

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko vypsal termín volby prezidenta Slovenské republiky na 16. března 2019. V případě, že v prvním kole nezíská žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo voleb se uskuteční 30. března 2019.

Seznam kandidátů není zatím uzavřen. Z dosud potvrzených zájemců o post prezidenta se největší popularitě těší vědec Robert Mistrík s nepatrným náskokem před předsedou vládní strany Most-Híd Bélou Bugárem.

Současný slovenský prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června, se o znovuzvolení ucházet nehodlá.