„Je velmi pravděpodobné, že nebudeme součástí tohoto globálního paktu. Jsme toho názoru, že naše suverénní principy mají absolutní prioritu,“ sdělil Morawiecki. Merkelová pakt naopak hájila: tvrdila, že zdůrazňuje suverenitu států v migračních otázkách a je základem pro legální migraci.

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé USA, RakouskaMaďarska.

Slováci se ho nebojí

Premiér Andrej Babiš řekl na schůzi Poslanecké sněmovny, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo; vláda by o tom měla jednat příští týden.

Miroslav Lajčák, slovenský ministr zahraničí a evropských záležitostí, na rozdíl od představitelů Česka, Rakouska a Maďarska podpořil migrační pakt OSN. Stalo se tak v pátek na tiskové konferenci v Bratislavě po jednání s českým protějškem Tomášem Petříčkem.

„Globální pakt o migraci je politický dokument, ale nikoho k ničemu nenutí. Není to dokument, že migrace je lidské právo. Nikdo nesahá členským zemím na jejich kompetence. Věřím, že Slovensko se zachová jako rozumná a odpovědná země,“ uvedl Lajčák, který v září skončil roční působení na pozici předsedy Valného shromáždění OSN.

Šéf slovenské diplomacie dodal, že ho rozhodnutí rakouského parlamentu zklamalo. „Tento dokument je nezávazný a uvádí jen doporučení. Je tam jasně uvedeno, že každá země má právo řešit nelegální migraci podle vlastních pravidel,“ doplnil.