Stíhačka Suchoj Su-27 se v pondělí nad Černým mořem přiblížila k americkému špionážnímu letadlu Lockheed EP-3E Aries II, které je určeno pro elektronický průzkum a boj.

Ruské ministerstvo obrany popřelo jakékoli pochybení. Uvedlo, že ruský letoun požadoval po americkém identifikace, že jeho pilot jednal tak, aby splnil všechny bezpečnostní předpisy, a že pilot ruského stroje nedovolil americkému letadlu narušit ruský vzdušný prostor.

Ruská agentura RIA dodala k výsledku setkání. „Poté, co pozorovací letadlo amerického námořnictva změnilo svůj kurz směrem od hranic, Su-27 se vrátil na základnu.“

Metr a půl od sebe

O přiblížení suchoje k americkému letounu odvozenému od turbovrtulového protiponorkového stroje P-3C Orion informovala jako první právě ruská tisková agentura RIA s tím, že americké letadlo letoun nenarušilo ruský vzdušný prostor.

Americké ministerstvo zahraničí poté podle agentury Reuters uvedlo, že se ruský proudový letoun „v mezinárodním vzdušném prostoru angažoval v nebezpečné interakci s americký EP-3E, když se přiblížil na 1,5 metru a před EP-3E přímo překřížil jeho letovou dráhu“.

„To je poslední případ ruské vojenské aktivity neuznávající mezinárodní normy a smlouvy,“ uvedlo americké ministerstvo v prohlášení a vyzvalo Moskvu, aby upustila od nebezpečných akcí.