„My zajistíme naši vnitřní bezpečnost, aniž bychom se nechali zatáhnout do závodů ve zbrojení,“ řekl Putin, který si je dobře vědom toho, že USA za prezidenta Ronalda Reagana SSSR uzbrojily a přispěly tak k jeho pádu.

„Výdaje na zbrojení jsou vyvážené,“ řekl Putin. „Musíme zajistit naši národní bezpečnost a za druhé nesmíme ohrozit ekonomiku,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ
Budu kandidovat sám za sebe, oznámil Putin na úvod bilancování

Putin dále srovnal ruské a americké výdaje na zbrojení. Zatímco ruské vojenské výdaje pro příští rok činí 2,8 procenta HDP (asi 46 miliard dolarů), v USA je nyní podepisován zákon o výdajích ve výši 700 miliard dolarů. „Může si naše země dovolit takové výdaje? Ne, ale nám stačí výdaj ve výši 46 miliard dolarů. Můžete argumentovat, že i to je mnoho,” uvedl ruský prezident a s nadsázkou citoval pořekadlo, že ti, kdo nechtějí platit na vlastní armádu, platí na cizí.

V žertování pokračoval, když vyprávěl, jak jeho otec vyměnil kord za hodiny a říkal mu, že jsou to pěkné hodiny, ale pak dodal: „Ale když přijdou banditi, všechno ti seberou, znásilní ženu a dceru, tak ty jim jen řekneš, jaký je zrovna čas v Moskvě.“ Ruský prezident tak naznačil, že v případě nutnosti budou muset výdaje vzrůst.

Obavy ze závodů ve zbrojení nezastíral: „Spojené státy od zásadní smlouvy o omezení jaderných zbraní odstoupily. Nyní mluvíme o prodloužení smlouvy o omezení raket dlouhého a středního doletu. Snaží se shodit vinu na nás, ale co dělají - instalují protiraketové systémy v Rumunsku, jsou tam startovací rampy pro antirakety a tyto rampy lze snadno upravit pro start raket středního a dlouhého doletu. Pokud budou Spojené státy odstupovat jednostranně od smluv, bude to špatné pro bezpečnost.“

Putin se při otázce redaktora americké stanice ABC zaměřil i na špatné americko-ruské vztahy. Podle něj Spojené státy trpí „špiónománií”. Zmínil, že vliv ruských médií v USA je mnohem menší, než jak velký mají vliv americká média. Dodal, že kauza kolem styků amerických politiků s Rusy je vnitroamerická a zvedají ji ti, kdo se snaží zdiskreditovat Donalda Trumpa a učinit jeho vládu nelegitimní. Setkání s velvyslancem je podle něj normální.