Okresní soud přidělil případ konkrétním soudcům, potvrdil mluvčí Pavol Adamčiak s tím, že soudci budou potřebovat delší dobu k seznámení se s rozsáhlým spisem.

Obžaloba viní z únosu exprezidentova syna třináct lidí v čele s bývalým ředitelem Slovenské informační služby (SIS) Ivanem Lexou. Korunní svědek únosu, bývalý příslušník SIS Oskar Fegyveres, potvrzuje, že se SIS na únosu podílela, a je připraven u soudu vypovídat.

Prezident Kováč se v polovině 90. let dostal do ostrého sporu s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. V době sporu byl Kováč mladší 31. srpna 1995 unesen do Rakouska.

Michal Kováč

Slovenský exprezident Michal Kováč

FOTO: Peter Mayer, ČTK

Ačkoliv podezření padlo na SIS vedenou Mečiarovým oblíbencem Lexou, Mečiar udělil všem podezřelým v roce 1998 amnestii.

Mohl tak učinit proto, že nezastával jen funkci premiéra, nýbrž dočasně zastupoval i prezidenta. Po odchodu Kováče staršího z prezidentského paláce totiž nebyl zvolen jeho nástupce a některé pravomoci hlavy státu přešly na vládu vedenou Mečiarem.

Lexa se brání

Amnestie byly nyní zrušeny, rozhodnutí parlamentu definitivně potvrdil ve středu ústavní soud a verdikt už byl zanesen do sbírky zákonů. Lexovi se takový postup úřadů nelíbí a chce se obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Médiím to potvrdil jeho advokát Marek Para.

Nesmíme dovolit, aby se nás za několik let ptali, jak je možné, že nikdo není odsouzenAndrej Kiska, prezident Slovenska

List Hospodárske noviny v této souvislosti upozornil, že Evropský soud pro lidská práva již jednou v minulosti dal Lexovi za pravdu. „Štrasburský soud v roce 2008 uznal, že slovenské úřady nezákonně uvalily na Lexu vazbu v případu únosu exprezidentova syna,“ konstatoval deník.

Lexa nyní obvinil vládní stranu Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, že za noc změnila názor, kterého se dosud držela. Fico totiž v minulosti opakovaně tvrdil, že amnestie jsou nezrušitelné. „Z původně nezrušitelného se stalo zrušitelné,“ uvedl Lexa ve stanovisku zaslaném televizi TA3.

V pátek se pak Lexa nečekaně objevil u soudu a odevzdal svůj cestovní pas. Reagoval tak na medializované informace, podle nichž se chystá odcestovat do Mexika.

Kiskova výzva

Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek vyzval, aby po zrušení amnestií následovaly další kroky. „Nesmíme dovolit, aby se nás za několik let ptali, jak je možné, že nikdo není odsouzen,“ řekl Kiska.

„Trvalo téměř 20 let, než se stát pokusil uvolnit cestu spravedlnosti a umožnil potrestat viníky největších zločinů Slovenska. Vladimíru Mečiarovi se díky amnestiím na 20 let podařilo zabetonovat svou odpovědnost za tyto zločiny," napsal ke zrušení amnestií Denník N.

„Mečiarovy amnestie jsou nemorální, bezcharakterní, protiprávní,“ konstatoval list Sme.