„Ta čísla odhalují rozsah hrozby terorismu, které v 21. století čelíme. Nikdy nebylo důležitější investovat do zpravodajských služeb,“ citují Times britského ministra pro bezpečnost Bena Wallaceho.

Aby britské bezpečnostní složky netříštily síly, vyhodnocují, kteří radikálové představují největší hrozbu, a těm se věnují. Proti současným třem tisícovkám nejrizikovějších lidí je v tuto chvíli vedeno 500 operací. Až 20 tisíc džihádistů je ale na ostrovech prakticky bez dozoru.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Policie a pyrotechnici u haly v Manchesteru, kde došlo k výbuchu

Nelze nicméně tvrdit, že by tajné služby ostrovanů nefungovaly. Alespoň podle údajů, jež samy uvádějí. Od března tohoto roku zabránily hned pěti teroristickým útokům na území Spojeného království.

Úřady přesto vyzývají občany ke klidu a slibují, že udělají všechno pro to, aby zajistily bezpečnost. Budou však mít co dělat. Na ostrovech se tento víkend koná na 1300 kulturních, sportovních a společenských akcí pro veřejnost. A to včetně finále fotbalového FA Cupu a finále rugbyové ligy.

Ve Velké Británii byl po pondělním sebevražedném atentátu na koncertě pro náctileté v Manchesteru vyhlášen kritický, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. [celá zpráva]

Vyšetřovatelé horečnatě pracují na likvidaci teroristické sítě, jejíž byl atentátník Salman Abedi součástí. [celá zpráva] V policejních celách už skončilo přes deset lidí. Komplic, který Abediho doprovázel ke koncertní hale v Manchesteru, ale může být stále na útěku.