Debata o nošení burek a nikábů se v Německu rozvinula loni v létě po dvojici islamisticky motivovaných teroristických útoků v Bavorsku.

I když spolu terorismus a burky přímo nesouvisejí, vyslovila se v prosinci pro široký zákaz úplného zahalování obličeje také německá kancléřka Angela Merkelová.

„V komunikaci mezi lidmi, která u nás hraje tak důležitou roli, ukazujeme obličej. Proto je u nás úplné zahalování nepatřičné. Mělo by být zakázané, kde jen to je právně možné. Nepatří k nám,” řekla tehdy Merkelová na sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu. [celá zpráva]

Angela Mekrleoá v Saúdské Arábii neměla šátek na hlavě ani při jednáních s králem Salmánem

Angela Merkelová v Saúdské Arábii neměla šátek na hlavě ani při jednáních s králem Salmánem.

FOTO: Reuters

V podobném duchu se Merkelová zachovala i při setkání se saúdskoarabským králem na přelomu dubna a května. V Saúdské Arábii, kde se ženy tradičně zahalují, na hlavě šátek neměla. Bez šátku byla v království na návštěvě už loni v prosinci i ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Oděvy žen v muslimských zemích

Oděvy žen v muslimských zemích

FOTO: Novinky

Protože by byl obecný zákaz burek a nikábů v rozporu s ústavou, rozhodla se německá vláda pro jejich částečné omezení, a to u úřednic a příslušnic armády, vojaček. Výjimky jsou možné jen při infekčním nebezpečí nebo při ochraně vlastní bezpečnosti, což se týká především členek armády.

I když se v pátek schválený zákon, který už dříve prošel také Spolkovým sněmem, týká mužů i žen, dopadne ve skutečnosti prakticky výhradně na ženy.

Mnoho jich však nebude, protože burku nebo nikáb nosí v Německu jen zlomek muslimek. Podle některých odhadů jsou jich zhruba dva tisíce, přičemž ve spolkové republice žije kolem 4,7 miliónu muslimů. Podíl muslimského obyvatelstva na celkové populaci tak činí zhruba 5,7 procenta.

Nějaký zákaz nošení burek si podle průzkumu veřejného mínění ze srpna loňského roku přejí čtyři pětiny Němců. [celá zpráva]