Letos v lednu zadržela švédská policie 32letého muže z východního Slovenska, který nakupoval zbraně na Slovensku a dodával je zločineckým gangům. Podle Denníku N přivezl do Švédska minimálně stovku samopalů a 130 pistolí. Zbraně nakoupil na Slovensku jako expanzní a později je předělal zpět na funkční.

List upozornil na to, že Slovensko si v posledních letech vybudovalo pověst muničního skladu evropských teroristů, zločinců a drogových gangů. V září 2014 zatkli ve Stockholmu dva drogové dealery, u nichž našli 15 kilogramů hašiše a pistole Glock. Vyšetřování prokázalo, že zbraně dodal dealerům zmíněný muž z východního Slovenska.

Expanzní zbraně
jsou mechanicky upraveny tak, aby nemohly vystřelit normální náboje. Je možné z nich střílet pouze slepými náboji. Během krátké doby se však dají opětovně předělat na smrtící zbraně. Na Slovensku si je dříve mohly koupit osoby starší 18 let a nebylo k tomu potřebné nákupní povolení ani ohlašovací povinnost.

Bylo to tak, přiznal ministr

Expanzní zbraně předělané na funkční používali například teroristé, kteří vraždili v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo. „Slovensko bylo v minulosti zásobovatelem expanzními zbraněmi celé Evropy,“ přiznal slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

V minulosti bylo totiž možné na Slovensku nakupovat expanzní zbraně bez speciálního povolení. Slovenské ministerstvo vnitra od července 2015 zpřísnilo podmínky pro prodej a koupi expanzních zbraní. [celá zpráva]

Slováci se dnes musí při koupi expanzní zbraně registrovat na policii a cizinci musí dokázat, že disponují speciálním povolením na dovoz expanzních zbraní od svých úřadů. Slovenští obchodníci přiznávají, že nákupy expanzních zbraní cizinci po zpřísnění podmínek prakticky skončily.