Nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Van der Bellen a člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hofer se v debatě střetli hlavně nad tématy, která hrála důležitou roli během celé předvolební kampaně: bezpečnost, vztah k Evropské unii, migrace či otázka zahraničně politické orientace země.

Van der Bellen potvrdil svůj kladný vztah k Evropské unii, zároveň ale požadoval její reformu, aby se stala akceschopnější. Hofer trval na nutnosti vystoupit z EU v případě, pokud by do ní vstoupilo Turecko nebo pokud by směřovala k federalizaci. Oba kandidáti zopakovali také své protichůdné pozice v otázce migrace.

Jednou z mála nových informací, které v duelu zazněly, byl pohled na rakouské občany, kteří se připojili k radikálům z organizace Islámský státSýriiIráku a následně se vrátili zpět do vlasti. Zatímco Hofer by je okamžitě zbavil občanství, Van der Bellen to nepovažuje za vhodný postup.

Obviňovali se ze lží

V agresivním duchu se nesl především počátek debaty, kdy Van der Bellen kritizoval Hoferovu stranickou kolegyni Ursulu Stenzelovou, která zesnulého otce bývalého předsedy Zelených nařkla, že inklinoval k nacismu. Hofer naopak Van der Bellena obvinil z toho, že byl spolupracovníkem Stasi, tajné služby bývalé NDR, a tvrdil o něm rovněž, že byl komunistou. Van der Bellen obě obvinění označil za "směšná". Ze lží se ale prezidentští kandidáti během duelu vzájemně obvinili několikrát.

O budoucím prezidentovi bude moci 6,4 miliónu oprávněných rakouských voličů rozhodnout již tuto neděli.