Spojovat vstřícnost Merkelové k uprchlíkům se spoluzodpovědností za červencové útoky odmítá 69 procent dotázaných. Naopak to, že nese Merkelová na atentátech kvůli svému postupu v migrační krizi vinu, si myslí 28 procent respondentů.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Z těch, kdo spojují nedávné útoky ve Würzburgu a Ansbachu se spolkovou kancléřkou, se víc než tři čtvrtiny označily za voliče pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD).

Proti tezi, že Merkelová do země svou politikou přilákala teroristy, se staví i dvě třetiny voličů konzervativní bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jejíž předseda a bavorský premiér Horst Seehofer je jedním z nejtvrdších kritiků současné migrační politiky spolkové vlády.

Sám Seehofer nicméně před časem uvedl, že Merkelové za teroristické útoky v jeho spolkové zemi nedává sebemenší vinu.

Víc policistů, rychlejší vyhošťování 

Polovina dotázaných Němců se domnívá, že bezpečnostní složky nejsou dostatečně připravené a vybavené na to, aby občanům zajistily maximální možnou ochranu.

BEZ KOMENTÁŘE: V Kolíně nad Rýnem začíná za přísných bezpečnostních opatření tradiční karneval

Policistů v ulicích by mělo být víc, myslí si Němci.

FOTO: AP

Nejčastěji by si účastníci průzkumu přáli navýšit počet policistů a zlepšit i jejich technické vybavení. Zhruba 65 procent dotázaných by uvítalo nasazení armády ve vnitrozemí v případě teroristického útoku. [celá zpráva]

Tři čtvrtiny dotázaných se v anketě vyslovily také pro rychlejší vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl.

Neúspěšní žadatelé o azyl, kteří se dopustili trestného činu, by měli být vraceni i do zemí, které německé úřady nepovažují za bezpečné, uvedlo 73 procent respondentů. Zhruba stejný počet lidí by si přál také přísnější hraniční kontroly.

Černý měsíc v Bavorsku

Bavorsko v červenci zažilo několik tragických útoků. Nejprve zaútočil afghánský běženec nožem a sekyrou na cestující ve vlaku do Würzburgu a zranil pět lidí, než ho policie zastřelila.

Červencové útoky v Německu

Červencové útoky v Německu.

FOTO: koláž Novinky.cz s použitím Reuters a ČTK/AP

O několik dní později zabil Němec s íránskými kořeny devět lidí u mnichovského nákupního centra Olympia a následně se v bavorském městě Ansbach odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl, přičemž zranil 15 lidí. K útoku v Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.