Farmy poblíž Ombergu na jihovýchodě Švédska, kde zvířata pošla, se nacházejí několik kilometrů od sebe. Veterináři nyní farmy obcházejí a dobytek očkují.

Co přesně nákazu způsobilo, není stále jasné. Veterináři uvedli, že v oblasti nákazy pošel v roce 1927 na antrax los.

Spory antraxu se vyznačují tím, že dokážou přežít desítky let v různých podmínkách.

„V minulosti byly běžné takzvané antraxové hroby. Dnes vykopete jámu, abyste pohřbili krávu, a ohnisko nákazy se znovu otevře,” popsal švédským médiím veterinář Karl Stahl.

Veterinární správa naléhá na lidi, aby hlásili všechny mrtvé kusy divokých zvířat, jako například sobů nebo losů.

Nákaza mezi zvířaty se objevila ve 20. století několikrát, například v 80. letech Poslední lidská oběť v zemi byla evidována v roce 1965.

V Rusku zemřel dvanáctiletý chlapec

Nákazu nemocí, která je při včasném odhalení vyléčitelná antibiotiky, řeší nyní i na severozápadní Sibiři. V sobotu zemřel dvanáctiletý chlapec, který se nakazil při pozření masa z nemocného soba. [celá zpráva]

Všichni lidé, kteří onemocněli, patří mezi pastevce sobů. V nemocnici v Salechardu, který je správním střediskem oblasti, je asi 80 lidí.

Ruské úřady pracují s možností, že se tam spory bakterie rozšířily z hrobů obětí nemoci v roce 1941. Kvůli zmrzlé půdě se na Jamalském poloostrově nepohřbívá do země, dřevěné rakve se nechávají na vyvýšených místech. Vlivem teplého počasí se bakterie mohly dostat do ovzduší a nakazit zvířata.