Pod kontrolou vlády už je i budova generálního štábu v Ankaře. Vojáci, kteří ji v pátek večer obsadili, byli zajati.

Turecký premiér Yildirim připustil, že je puč "černou skvrnou" na turecké demokracii. Zároveň vyzval občany, aby v sobotu večer zaplnili ulice a náměstí a podpořili vládu.

turecký premiér Binali Yildirim na tiskové konferenci.

Turecký premiér Binali Yildirim na tiskové konferenci.

FOTO: Stringer, Reuters

O nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných hovořil odpoledne i turecký premiér Binali Yildirim.

Do tohoto počtu ale nezapočítával pučisty, ale hovořil o tom, že jsou mezi nimi i policisté usmrcení povstalci. Prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar dopoledne hovořil o 104 mrtvých účastnících převratu.

Celkem bylo dosud zadrženo 2839 vojáků, kteří jsou podezírání z podílu na puči, uvedl Yildirim. Mezi zatčenými jsou i vysoce postavení důstojníci. Stanice CNN Türk informovala, že jde i o čtyři generály a 29 plukovníků.

Zadržení pučisté jsou podle prozatímního náčelníka generálního štábu Dündara především z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí.

Turečtí vojáci, kteří se účastnili pokusu o převrat, obklopení davem stoupenců prezidenta Erdogana u jednoho z mostů přes Bospor v Istanbulu.

Turečtí vojáci, kteří se účastnili pokusu o převrat, obklopení davem stoupenců prezidenta Erdogana u jednoho z mostů přes Bospor v Istanbulu.

FOTO: Stringer, Reuters

Vojáci se vzdali a civilisté obsadili opuštěnou armádní techniku.

Vojáci se vzdali a civilisté obsadili opuštěnou armádní techniku.

FOTO: Baz Ratner, Reuters

Podle bezpečnostních zdrojů agentury Reuters stovku členů armády úřady zadržely v souvislosti s pokusem o převrat na jihoturecké vojenské základně Diyarbakir. 

Čistka v řadách soudců

Vysoká rada soudců a státních zástupců (HYSK), nejvyšší kontrolní a dozorový orgán nad tureckými soudy, odvolal v souvislosti se zmařeným převratem z funkce 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné HYSK, která má mimo jiné vliv na složení části Kasačního soudu či Státní rady, turecké obdoby ústavního a nejvyššího správního soudu.

Důvodem propuštění soudců bylo jejich údajné napojení na duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval. 

Vůz zničený tankem v Ankaře na náměstí Kizilay

Vůz zničený tankem v Ankaře na náměstí Kizilay

FOTO: Burhan Ozbilici, ČTK/AP

Turecký premiér stejně jako před ním prezident Recep Tayyip Erdogan varoval, že pučistům se prý dostane spravedlnosti, "jakou zaslouží". Uvedl, že turecká ústava nepřipouští trest smrti, ale Turecko prý zváží takové právní změny, aby se takovýto pokus o převrat nemohl opakovat. [celá zpráva]

V Turecku se i v sobotu odpoledne stále zatýká. Z Řecka mezitím přišla zpráva, že v zemi přistál vrtulník s osmi lidmi na palubě, kteří okamžitě požádali o azyl. Jde zřejmě o pučisty.

Tureckému prezidentovi na dálku vyjádřil podporu i palestinský Hamás

Tureckému prezidentovi na dálku vyjádřil podporu i palestinský Hamás

FOTO: Ibraheem Abu Mustafa, Reuters

Ve vrtulníku typu Blackhawk mělo cestovat sedm vojáků a jeden civilista. Přistál na severovýchodě Řecka, posádka byla okamžitě zadržena kvůli ilegálnímu vstupu do země.

Ministerstvo upřesnilo, že helikoptéra vyslala nouzový signál v 10:45 místního času a přistála o šest minut později.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V Řecku přistál turecký vrtulník Blackhawk s armádními činiteli, kteří tam požádali o azyl

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu už na Twitteru požádal řecké úřady o vydání posádky vrtulníku.

Istanbulské letiště v provozu

V sobotu odpoledne letecká společnost Turkish Airlines obnovila po zmařeném pokusu o převrat lety z mezinárodního letiště v Istanbulu, které je třetím nejvytíženějším na světě.

Uzavření mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu, ke kterému došlo v pátek pozdě v noci, vedlo k odklonu 35 letadel a zrušení 32 letů.

Společnost British Airways ve svém prohlášení uvedla, že z preventivních důvodů zrušila veškeré sobotní lety do Turecka i jeden let nedělní. Německá Lufthansa také zrušila veškeré sobotní lety do Istanbulu a Ankary a zredukovala počet letů do letovisek Bodrum a Antalya. Stejně tak zrušilo veškeré lety do země - na příkaz prezidenta Vladimira Putina - i Rusko.

Turecké námořní úřady ale v sobotu znovu otevřely pro lodní dopravu Bosporský průliv. Uzavřen byl z bezpečnostních důvodů právě kvůli pokusu o puč.

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje Čechům cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodního Turecka. V ostatních regionech mají dbát obezřetnosti. Turisté raději nemají vycházet z ubytovacích zařízení. V případě nouze mají Češi v Turecku kontaktovat konzulární úřad na telefonech s tureckou předvolbou 0090 532 375 13 87 nebo 0090 532 244 45 26.
Články k pokusu o převrat v Turecku
Část turecké armády se pokusila o ozbrojený převrat
Erdogan: Byla to zrada, pučisté zaplatí vysokou cenu
Proč převrat v Turecku nevyšel
Erdogan čistí Turecko od „viru”. Pozatýkáno šest tisíc lidí
Turecké vojáky po neúspěšném převratu lynčovali v ulicích
Vydejte duchovního Gülena, vzkázal Erdogan do Washingtonu
Nejezděte do Ankary a Istanbulu. U moře buďte opatrní, vyzývá Čechy ministerstvo
Rozhodnutí o odletu do Turecka je na každém turistovi, tvrdí cestovky