Europoslanec se angažuje i v případu Evy Michalákové, které byly rovněž v Norsku odebrány děti. Na konci května soud v Norsku řešil její odvolání proti zbavení rodičovských práv. Na rozsudek, který bude zaslán písemně, nyní Češka stále čeká.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

"Už od rána se lidé scházeli před norským parlamentem, kde pokládali růže. Celá demonstrace trvala asi čtyři hodiny, vystoupilo na ní na 30 řečníků a na jejím konci se vypustilo 600 až 700 balónků. Každý z nich symbolizoval odebrané či navrácené dítě," řekl Zdechovský.

Na demonstraci podle českého europoslance dorazili rodiče či příbuzní odebraných dětí, ale i další lidé. Rovněž se na ni přišlo podívat i několik norských politiků. "Za poslední čtyři měsíce se v Norsku začalo konečně pořádně diskutovat o případech odebraných dětí," uvedl.

Věci se konečně začaly hýbat

Zdechovský ve svém proslovu hovořil právě o posunu, který se udál za poslední dva roky, kdy děti nebyly vraceny a nikdo o nich nehovořil. Nyní se již rodiče podle něj nebojí o těchto případech hovořit. Zmínil i případ Evy Michalákové. "Ten případ se vleče již pět let a do dneška neznáme žádný výsledek," dodal europoslanec.

Nyní jedenáctiletý Denis a sedmiletý David, kteří se narodili v Norsku, vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání.

To se neprokázalo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková, která žije trvale v Norsku, proto předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, loni na podzim norské úřady rozhodly, že ji zbaví rodičovských práv a mladší chlapec bude dán k adopci.

Jednání týkající se odvolání proti rozhodnutí úřadů o zbavení rodičovských práv k oběma synům a adopci mladšího chlapce skončilo v Norsku letos 27. května. Verdikt soud nezveřejnil s tím, že ho Michaláková dostane písemně později. Soud má na vynesení verdiktu čtyři týdny. Eva Michaláková se  demonstrace neúčastnila.