Podle předsedy maďarské vlády je možné, aby křesťanský a muslimský svět mohly žít v míru vedle sebe. „Nikoliv smíchány dohromady, ale vedle sebe. Nechceme přebírat muslimská pravidla do našeho života,“ zdůraznil Orbán.

KOMENTÁŘE DNE:

Zeman versus ne-Zeman - Předvolební prezidentské klání předjímá Jiří Pehe. Čtěte zde>>

Maďarský premiér po své nedávné návštěvě Káhiry zdůraznil, že Evropa musí učinit vše pro stabilitu Egypta. „Evropa těžce zvládá důsledky kolapsu 30miliónové Sýrie. Egypt má 90 miliónů obyvatel. Pokud bude i v této zemi nestabilita a lidé začnou odcházet, nezvládneme to,“ varoval Orbán.

Vyzbrojit libyjskou armádu

Připomněl, že kvůli zásahům z vnějšku nastal chaos v Iráku, SýriiLibyi. „Šílenství zvané export demokracie ztroskotalo. Současný stav je důkazem, že demokracii není možné exportovat ani zbraněmi, ani mírovou cestou,“ dodal.

ČTETE TAKÉ
U Kréty se převrhla loď se stovkami běženců

K situaci v Libyi Orbán řekl, že Evropa by se měla plně postavit za tamní vládu a vyzbrojit armádu.

„Další možností je, aby se v Libyi vylodily evropské jednotky pod mezinárodní záštitou. Ty by měly v zemi vytvořit obrovské uprchlické tábory. Zde by byli umístěni ti, kteří by chtěli do Evropy, a tam by se měli vrátit ti, kteří už ilegálně do Evropy přišli,“ vysvětlil svoji představu Orbán.

Desetitisíce migrantů

Po svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye propadla do politického a mocenského chaosu. Západ teď vkládá naděje do mezinárodně uznávané vlády Abdalláha Sáního. Ta funguje od března a Západ nabídl výcvik jejím jednotkám, pokud o to požádá.

Světové velmoci se také dohodly, že případně podpoří výjimku z embarga na vyzbrojení libyjské vlády národní jednoty, aby mohla bojovat s Islámským státem a dalšími radikálními skupinami. Ty ovládají oblast kolem severolibyjské Syrty.

Z Libye letos v prvním čtvrtletí přišlo do Evropy 24 tisíc migrantů. Zvláštní zmocněnec OSN pro tuto severoafrickou zemi Martin Kobler začátkem května odhadoval, že celkový letošní počet běženců, kteří z Libye vyrazí na cestu přes Středozemní moře, dosáhne počtu nejméně 100 tisíc.