"Vím o tom pár dnů a vedu v té věci vyšetřování," řekl ministr Witold Waszczykowski.

V rozhlasovém rozhovoru reagoval na odhalení listu Gazeta Wyborcza o odvrácené tváři čerstvého nositele Řádu obrození Polska Bogdana Kulase jako člena krajně nacionalistických uskupení. Pryč jsou ale podle ministra doby, kdy se vše z minulosti adepta na řád důkladně prověřovalo.

Opakovaně hrozil provazem

Řád prezident udělil v Oslu 22. května na návrh polského velvyslance. Prezidentův mluvčí nyní tvrdí, že Duda vyznamenal Kulase za vlasteneckou činnost v roli místopředsedy krajanského spolku, a ne za jeho politické názory.

Kulas se podle listu Gazeta Wyborcza před rokem dožadoval "provazu pro zrádce Jaroslawa Kaczyńského" coby vůdce vládnoucí strany, z níž vzešel Duda, protože v konfliktu s Ruskem podporoval Ukrajinu. Označoval jej také za "banderovce" a "americkou loutku".

Kulas má podle deníku hodně blízko k proruským spolkům, ve kterých polská kontrarozvědka hledá ruské špiony. Napsal i dopis šéfovi polského senátu, ve kterém protestoval, že připojení Krymu k Rusku označil za okupaci.

"Adame, sbal se a zmiz, protože jinak si ta tmářská polská chátra pro tebe přijde a pověsí tě," vzkázal nyní Kulas na adresu šéfa liberálního deníku, někdejšího disidenta Adama Michnika.