„Boris Johnson překročil hranice racionální diskuse,” prohlásil Tusk v Kodani. Podle něho utrpěl Johnson podle všeho nebezpečným výpadkem paměti a racionálního uvažování: „Když slyším, že EU je srovnávána s plány a projekty Adolfa Hitlera, nemohu mlčet.”

Tusk zdůraznil, že EU je „společným nástrojem, nikoli superstátem”. Je to prostředek pro státy, aby spíše spolupracovaly, než aby vládly Evropě, dodal bývalý polský premiér: „EU může být obviňována kvůli mnoha věcem, ale stále zůstává nejúčinnější obranou proti stále nebezpečným a často tragickým konfliktům mezi evropskými národy.”

Tusk podle BBC dodal, že „banální” pravdou je, že „jedinou alternativou k EU je politický chaos, návrat k nacionálnímu egoismu a jeho důsledkům v podobě triumfu nedemokratických tendencí, které mohou vést k tomu, že se bude opakovat historie.”

Johnson: EU nemá respektované vedení

Johnson, který patří k hlasitým zastáncům odchodu Británie z Unie, řekl v listu The Sunday Telegraph, že osmadvacítka představuje další pokus o sjednocení v jedné zemi: „Napoleon, Hitler, zkoušeli to různí lidé a vždy to skončilo tragicky... Evropská unie se snaží dělat totéž, i když odlišnými metodami. (EU) nemá vedení, které by všichni respektovali a chápali. To způsobuje absenci demokracie.” [celá zpráva]

Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června a zatím stále není jasné, jak by mohlo hlasování dopadnout. Johnson vede kampaň za odchod, premiér David Cameron usiluje o to, aby Británie v Unii zůstala. Varuje přitom, že odchod z uskupení 28 evropských států by oslabil Británii ekonomicky i politicky. Má podporu liberálů a labouristů.