Zákon ještě musí podpořit Spolková rada a v ní budou vládní strany potřebovat i hlasy opozice. Ta nyní návrh kritizovala s poukazem na to, že se v severoafrických státech porušují lidská práva.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Je to černý pátek pro získání základního práva na azyl v Německu,“ komentoval situaci poslanec Andrej Hunko (Levice). Vyzval zelené, aby se pokusili návrh při červnovém projednávání ve Spolkové radě smést se stolu.

Pomoc obsahuje také právo říci ne Thomas de Maizière, ministr vnitra

„Budeme dál pomáhat potřebným, ale chceme omezit příchod těch, kteří žádnou pomoc nepotřebují,” řekl německý ministr vnitra Thomas de Maizière. „Pomoc obsahuje také právo říci ne,“ dodal. Cílem zákona je podle jeho slov zkrácení azylového řízení.

„Pokud žadatelé pocházejí z tzv. bezpečné země původu, nemají téměř žádné právo na azyl. Ti, kteří přišli do Německa ze severní Afriky, přišli kvůli výhodám a lepším životním podmínkám, než mají v zemi původu,” dodal de Maizière.

Připomněl, že loni přišlo do Německa 26 tisíc migrantů z těchto tří severoafrických států, azyl ale získalo méně než jedno procento z nich.

Loni Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí poslední státy západního Balkánu, tedy Albánii, Kosovo a Černou Horu. [celá zpráva]