„Nepochybuji, že jsme schopni zajistit to, aby k nám jen tak nelegálně uprchlíci nepronikli. V tomhle máme věci pod kontrolou a nepředpokládám, že by mohlo vypuknout něco, co bychom nezvládli,“ řekl Novinkám šéf české diplomacie.

Ministerstvo vnitra se proti informaci ohradilo. „Není žádný důvod k tomu, aby podobnými dezinformacemi kdokoliv bezdůvodně zneklidňoval veřejnost,” uvedl Chovancův úřad.

Šéf vnitra dodal, že policii požádal o prověření informací a odpověď je jasná. „Tyto informace nejsou v žádném případě pravdivé. Nechápu, proč se v německém tisku objevují takové dezinformace, které se dle mého názoru blíží šíření poplašné zprávy,“ komentoval Chovanec.

Migranty vezli Slováci

Podél hranice Dolního Bavorska a Čech, která se táhne v délce zhruba 80 kilometrů od Železné Rudy po lipenskou přehradu, od pondělí němečtí policisté zjistili čtrnáct případů převaděčství.

Například v noci na středu nedaleko Freyungu ve dvou vozech, které na cestě z Česka řídili Slováci ve věku 39 a 47 let, policie našla sedm Syřanů: čtyři dospělé a tři děti.

Ještě tutéž noc policisté zadrželi ve Freyungu dalších pět Syřanů a o několik hodin později narazili na skupinu 16 lidí na silnici nedaleko hraničního přechodu Strážný–Philippsreut. Policie se domnívá, že pašerák je převezl přes hranici a poté vysadil na silnici.

Podle české policie však nic nenasvědčuje tomu, že by se Česko stalo pro uprchlíky tranzitní zemí. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že počty zajištěných cizinců na českém území jsou v posledních dnech v podstatě nulové.

Policie má přes deset měsíců kvůli migrační krizi zvýšenou pohotovost. Za tu dobu bylo na českém území zachyceno 3440 cizinců.

Na rozdíl od Dolního Bavorska přiléhajícího k české hranici do Horního Bavorska s metropolí Mnichovem přichází stále nejvíce migrantů vlakem přes Itálii a Rakousko takzvanou brennerskou stezkou, uvedl Rainer Scharf, mluvčí spolkové policie v hornobavorském Rosenheimu.

Pokud Rakousko na konci května či na počátku června zpřísní režim na přechodu v Brennerském průsmyku, na počtu příchozích migrantů se to podle něj výrazně projeví.