Zlost Vladimira Putina, který kvůli startu rakety Sojuz vážil cestu dlouhou pět tisíc kilometrů, pramenila z toho, že se ve středu půldruhé minuty před odletem celý start automaticky přerušil. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle posledních informací způsobil automatické zastavení přípravných operací signál o závadě palivového ventilu nosné rakety. Ventil byl ale údajně v pořádku, vadný byl kabel, který vyslal mylný signál o poruše.

Putin to označil za „lajdáctví” a nechal se slyšet, že viníci budou pykat. Blíže nespecifikovaným způsobem tak byl podle Kommersantu potrestán i šéf podniku, jež vadný kabel na kosmodrom dodal. Dlužno dodat, že odložení startů nejsou v kosmonautice až tak výjimečná.

Napodruhé to vyšlo, ale s odřenýma ušima

Čtyřiadvacet hodin po prvotním nezdaru si ruský prezident spravil chuť. Nosná raketa Sojuz 2.1 v 04:01 SELČ přesně podle plánu zažehla motory a vznesla se k nebi, aby na oběžnou dráhu vynesla trojici menších družic. [celá zpráva]

Krátce po startu se však ukázalo, že se premiéra neobešla bez komplikací.  Roskosmos oznámil, že bylo zaznamenáno dvacet drobnějších poruch. Podle agentury Interfax byla poškozena i startovací rampa.

S dalším startem se podle šéfa Roskosmosu Igora Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.

Do konce letošního roku budou podle Rogozina všechny nedostavěné objekty kosmodromu dokončeny a začne druhá etapa výstavby, jež má trvat do roku 2021. Jejím hlavním obsahem bude vybudování odpalovací rampy pro těžké nosné rakety Angara.