Hlavní obsah

Napodruhé to vyšlo. Z nového ruského kosmodromu odstartovala první raketa

Roskosmos si částečně napravil reputaci. Odložený start první rakety z nového ruského kosmodromu Vostočnyj proběhl úspěšně. Nosná raketa Sojuz 2.1 vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic. Původně plánovaný start byl ve středu za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina odložen kvůli zřejmé poruše řídicího systému rakety.

Napodruhé to vyšlo. Z nového ruského kosmodromu odstartovala první raketa

„Chci vám poblahopřát. Máte být na co hrdí,” řekl Putin ve Vostočném pracovníkům kosmodromu a Roskosmosu po úspěšné akci.

Středeční nezdar označil za „přehnanou reakci” řídicího systému, jenž zabránil startu, který prý bylo možné provést.

Ještě ve středu přitom rozezlený šéf Kremlu mluvil o „lajdáctví” v raketovém průmyslu, které podle něj nejspíš zavinilo i další neúspěchy v ruském vesmírném programu v poslední době.

Čtvrteční start rakety Sojuz byl úspěšný.

Foto: Reuters

Varoval také, že pokud za problémy skutečně stojí špatný přístup odpovědných lidí, bude nutné vyvodit závěry. A ty mohou být v Rusku výrazné. Kvůli korupčním skandálům a zpožděním ve výstavbě nového kosmodromu už byli zatčeni čtyři lidé, připomněla BBC.

Konečně doma

Sojuz 2.1 vynesl do kosmu satelity Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. Raketa bez posádky měla původně odstartovat ve stejném ranním čase 4:01 SELČ ve středu, avšak půldruhé minuty před startem byla příprava automaticky přerušena. [celá zpráva]

Raketa Sojuz 2.1 nese na oběžnou dráhu trojici menších družic.

Foto: Kirill Kudryavtsev, ČTK/AP

Vostočnyj je první národní civilní kosmodrom, který má Rusku zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože je na území středoasijského Kazachstánu.

Převedení celého provozu do Vostočného ale ještě nějaký čas potrvá. Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti totiž zdaleka není dokončené.

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Ruský Prezident Vladimir Putin během projevu o stavu země.

Foto: Sputnik, Reuters

Po čtvrtečním premiérovém startu by měl mít kosmodrom delší pauzu – s dalším startem se podle šéfa agentury Roskosmos Igora Komarova počítá až v roce 2017 a s plným provozem o rok později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků