Vše začalo tím, že se odsouzený Nils D. v Německu začal setkávat s komunitou porýnských salafistů, tedy radikálních vykladačů islámu.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Pod jejich vlivem se na podzim 2013 vydal do Sýrie, kde působil v řadách Islámského státu až do listopadu 2014. Byl údajně členem "tajné policie", která měla za úkol chytat dezertéry.

Po návratu do Německa mladíka počátkem loňského roku zatkla policie při zátahu proti islámským radikálům po atentátu na redakci pařížského satirického časopisu Charlie Hebdo. Od té doby byl ve vazbě a svědčil v procesech s jinými navrátilci ze Sýrie.

Navrátilci jsou jednou z největších hrozeb

Nils D. obsáhle vypovídal i ve vlastním procesu a přiznal, že viděl mučení a vraždy zajatců, přímo se na nich však prý nepodílel.

Vzhledem tomu, že se soudem spolupracoval a k činům se přiznal, soudkyně muži uložila trest na čtyři a půl roku vězení nepodmíněně, obžalovanému přitom hrozilo až deset let.

Navrátilci ze Sýrie jsou podle německých tajných služeb jednou z největších bezpečnostních hrozeb na území Německa.

Bojovat v řadách Islámského státu odjelo zhruba 850 Němců, do vlasti se jich vrátilo 300. Asi dvě desítky z nich poslaly soudy do vězení.