„Je nepřijatelné, že někdo nechce sdílet břemeno uprchlické krize. Tu lze vyřešit pouze solidaritou," citovala ČTK Tsiprase, podle něhož by se měly dodržovat dohody a nepodnikat „jednostranné kroky“, jak označil hraniční kontroly a omezování počtu přijímaných uprchlíků evropskými zeměmi.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle řeckého ministerského předsedy si státy EU musejí uprchlíky přebírat v závislosti na počtu svých obyvatel a hospodářské síle. Takový systém povinných kvót na popud Německa začala už loni plánovat Evropská komise, mechanismus však naráží na tvrdý odpor zemí V4 včetně Česka, ale i dalších států. Z Nizozemska mezitím zaznělo, že by systém mohl fungovat na dobrovolné bázi. [celá zpráva]

Unie loni schválila pouze jednorázové přerozdělení 160 000 lidí, kteří se už nacházeli v Řecku a Itálii. Členské státy se ale do naplnění závazku neženou a dosud se podařilo přerozdělit jen několik desítek lidí.

Pomůže Turecko?

Unie doufá v omezení počtu nově příchozích běženců díky dohodě s Tureckem, jemuž kromě jiného slíbila tři miliardy eur na dva roky. Z informací, které unikly z jednání evropských představitelů s tureckými, ale plyne, že Ankara žádá další peníze. [celá zpráva]

Počet nových běženců v zimním období sice poklesl, přesto jen za první dva měsíce letošního roku dorazilo přes moře do Evropy víc lidí než za vloni za první půlrok. [celá zpráva]

Unijní představitelé měli s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem o řešení migrační krize jednat na únorovém summitu EU, na který však Davutoglu nakonec nedorazil, oficiálně kvůli pumovému atentátu v Ankaře, a jednalo se téměř výlučně o výjimkách pro Británii, která hrozí odchodem z Unie. Proto byl na březen ohlášen mimořádný summit EU-Turecko. Konference byla svolána na příští pondělí.

Německo: Nejdřív registrace, pak možná přerozdělení

Německá kancléřka Angela Merkelová se v této souvislosti v úterý nechala slyšet, že nejdříve musejí být migranti zaregistrováni v Řecku, a teprve následně přerozděleni do všech evropských zemí. To nasvědčuje tomu, že si Berlín nepřeje, aby byl všem migrantům, kteří uvízli v Řecku, umožněn volný průchod do Německa, kde by mohli požádat o azyl, poznamenává server deníku The Wall Street Journal.  

Řecký premiér Tsipras minulý týden varoval, že když summit krizi nevyřeší, může začít jeho země vetovat všechny dohody v EU.

Evropská komise připravuje balík mimořádné finanční pomoci Řecku. Tisk píše až o 700 miliónech eur (téměř 19 miliardách korun).