Počet nově příchozích se sice v zimním období snížil, přesto je za dva měsíce nového roku vyšší než za celou první polovinu předchozího roku. Plavbu z Turecka do Řecka pak jen za leden a únor nepřežilo 410 lidí.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Evropské vlády však při řešení problému nespolupracují a uzavírání hranic zadělává v Řecku na humanitární krizi, upozornil Edwards. Poukázal také na to, že v Řecku bylo v pondělí večer 24 000 migrantů, kteří potřebují střechu nad hlavu.

Víc než 8000 lidí je u hranice s Makedonií a nejméně 1500 z nich v noci na pondělí spalo v zimě na holé zemi. Běžencům se nedostává jídla, vody a pohybují se ve špatných hygienických podmínkách.

Edwards varoval, že takový stav by mohl být v rozporu s unijním a mezinárodním právem. Mezi migranty podle něj narůstá napětí, které živí násilí a jen hraje do karet pašerákům lidí, kterým byznys vynáší závratné sumy.

Evropská komise chystá pomoc

Řecké úřady sice zřídily pro běžence záchytná střediska, ale jejich kapacita s dalšími příchody a uzavřením makedonské hranice přestává stačit.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Dav migrantů prorazil v pondělí na řecko-makedonské hranici plot.

Zdroj: Reuters

Jak ale napsala v pondělí agentura DPA, plánuje Evropská komise nouzovou pomoc Řecku pod náporem migrantů.

Řecká agentura AMPE uvedla, že by pomoc mohla dosáhnout výše půl miliardy eur (13,5 miliardy korun), deník The Wall Street Journal dokonce informoval o 700 miliónech eur (téměř 19 miliard korun).

Eurokomisařka Mina Andreevová ohlásila, že pomoc má sloužit k posílení přijímacích a ubytovacích kapacit v zemi pro uprchlíky a ke zlepšení kontroly vnějších hranic.

Podporu Řecku vyjádřil v úterý také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.