"Pokračuje přetahovaná mezi tvrdým jádrem EU a těmi, kteří se snaží najít společné řešení ku prospěchu všech zemí", píše server deníku Ta Nea. Současně připomíná summit zemí V4, ke kterému byla přizvána Makedonie a Bulharsko.

"Protievropská skupina V4Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko - se sešla v pondělí v Praze s vládami Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Bulharska ve snaze vyvolat uzavření řeckých hranic," napsal server a popisuje plán V4 na uzavření makedonsko-řecké a bulharsko-řecké hranice v případě, že Řecku se nebude dařit kontrolovat proud migrantů, kteří do země připlouvají z Turecka přes Egejské moře.

"Řecká vláda se tak dostává do závodu s časem ve snaze zvrátit toto vznikající ovzduší," dodává server.

Myšlenka V4 a jejích podporovatelů na uzavření severní řecké hranice nemá naději na úspěch, píše Ta Nea s odvoláním na zdroj z EU. Není to jen proto, že zapojení NATO v Egejském moři zachraňuje vidinu toho, že bude ochrana vnějších hranic unie efektivnější. Ale také kvůli postoji Německa, které se podle všeho vůči V4 vymezilo, jakož i Rakouska, u kterého se objevily náznaky souznění s názorem V4.

Šéf německých sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) se nechali slyšet, že vylučování zemí ze schengenského prostoru je "pseudořešení".