„Nízká hladina za odlivu bývá v zemi běžná, ale teď je mnohem nižší. Je to rekord,“ komentoval stav mluvčí benátské radnice.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Nedostatek vody způsobila kombinace několika faktorů, především ale vysoký tlak a podprůměrné srážky v celé severní Itálii. Výrazně níže jsou hladiny všech toků a jezer včetně hladiny řeky Pád, která je o tři metry níže než před rokem v tuto dobu.

Benátky trápí sucho, gondoly uvízly v bahně.

Benátky trápí sucho, gondoly uvízly v bahně.

FOTO: Profimedia.cz

V Benátkách nynější potíže gondoliérů a dalších lodních přepravců násobí ještě skutečnost, že kanály jsou nevyčištěné a zanedbané. Většina peněžních prostředků se totiž v posledních letech vynakládala na vybudování protipovodňové mořské bariéry. Benátky jen za letošek zažily zvýšení vodní hladiny o více než metr a povodně je existenčně ohrožují.

Nyní se ale dá čekat, že hladina vody ještě poklesne, protože vysoký tlak přetrvá přinejmenším do Nového roku, uvedl list La Nuova Venezia.

Benátky trápí sucho, gondoly uvízly v bahně.

Benátky trápí sucho, gondoly uvízly v bahně.

FOTO: Profimedia.cz

Mezitím se dvě největší italská města, Řím a Milán, v důsledku dlouhodobě netypického počasí potýkají s jiným problémem, a tím je smog. V Miláně, kde letos lidé 85 dní dýchali nadlimitně znečištěný vzduch, v úterý dokonce nesměli vyjíždět řidiči kvůli soukromým účelům. V Římě zakázali vjezd do centra na šest určených hodin a totéž opatření platí i pro středu.

Benátky trápí nízká hladina vody v kanálech.

Benátky trápí nízká hladina vody v kanálech.

FOTO: Profimedia.cz