"Tihomir Orešković mě přesvědčil, že má pověření 78 poslanců parlamentu, které mi veřejně předal. Proto ho... pověřuji sestavením nové, v pořadí třinácté vlády Chorvatské republiky," oznámila šéfka státu po již pátém kole konzultací s politickými stranami, které se po volbách z 8. listopadu dostaly do Saboru.

Žádná strana při předchozích konzultacích nebyla schopna doložit, že má podporu potřebných minimálně 76 poslanců ze 151 členů zákonodárného sboru.

Skončily tak dlouhé týdny nejistoty, které zavládly po volbách, jež skončily patovou situací. Prezidentka minulý týden prohlásila, že v případě, že se do dneška nepodaří shodu na koalici najít, jmenuje prozatímní vládu a vypíše předčasné volby.

Volby vyhrála opoziční Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), která v parlamentu získala 59 křesel. Druhá s minimálním odstupem skončila s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem doposud vládnoucích sociálních demokratů (SDP). Jazýčkem na vahách se tak s 19 mandáty stalo uskupení Most, které usilovalo o vytvoření vlády velké koalice v čele s premiérem-nestraníkem, jež by se pustila do reforem povzbuzujících investice a omezujících státní dluh.