V poledne SEČ vypršela lhůta, v níž mohly země EU v písemné proceduře zpochybnit rozhodnutí, které už v pátek odsouhlasili velvyslanci členských zemí Unie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sankce pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl. Evropská unie opatření spojuje s ruským přístupem k řešení situace na východě Ukrajiny a podílem Moskvy na plném prosazení mírových dohod z Minsku. Rusko loni v odvetě na uvalené sankce zakázalo dovoz některých druhů evropského zboží.

Překvapení před několika dny vyvolala Itálie, která požádala o odklad rozhodnutí sankce prodloužit. Italové chtěli, aby se o věci rozhodlo až po unijním summitu, který se konal ve čtvrtek a v pátek. Na summitu samotném ale dávali diplomaté jednoznačně najevo, že v otázce prodloužení sankcí panuje mezi státy osmadvacítky shoda.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý řekl, že Rusko bude dál spolupracovat s Evropskou unií i s Kyjevem. Moskva se minulý týden rozhodla od 1. ledna pozastavit platnost dohody o volném obchodu s Ukrajinou kvůli dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou

Rusko, Ukrajina a EU se podle Putinova prohlášení k jednacímu stolu "ještě mnohokrát vrátí". Moskva podle něj chce navázat vztahy jak s EU, tak s Ukrajinou. Když ale ruská strana při jednání položila fakta na stůl, delegace EU prohlásila, že "hra skončila". "Odešli, a teď tvrdí, že jednání zmařilo Rusko. Tak netolerantně by se Evropa chovat neměla," uvedl ruský prezident.