Omilostněný ruský major Vladimir Starkov bojoval ve východoukrajinském Donbasu na straně separatistů. Vyměněn byl za náčelníka průzkumu 81. brigády Andrije Hrečaného.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Za takové, jako je Andrij, bojujeme až do konce. Podnikli jsme 18 pokusů o jeho osvobození. Dnešek je krásný den, kdy se vrátil domů," prohlásil Porošenko.

Zajatý ukrajinský náčelník byl jedním z "kyborgů", jak Ukrajinci přezdívali obráncům doněckého letiště. Za jeho propuštění ze zajetí se Porošenko zasazoval u ruského prezidenta Vladimira Putina osobně, jakož i prostřednictvím francouzského prezidenta a německé kancléřky.

Soud mu vyměřil 14 let

Major Starkov byl zajat letos 26. července v části Doněcké oblasti, kterou mají pod kontrolou vzbouřenci. Ukrajina tvrdí, že Starkov ještě s jedním ruským vojákem jel v kamiónu plně naloženém municí, která byla údajně určená povstalcům. V září jej ukrajinský soud poslal na 14 let do vězení "za účast v agresivní válce vedené proti Ukrajině na rozkaz náčelníka generálního štábu armády Ruské federace (Valerije) Gerasimova".

Starkov, který se narodil v roce 1978 v Chabarovsku na ruském Dálném východě, podle ukrajinských médií přiznal, že je důstojníkem ruské armády v aktivní službě.

Kyjev a západní země obviňují Moskvu, že na východě Ukrajiny podnítila vzbouření proruských separatistů, jimž pomáhá posíláním zbraní i jednotek pravidelné armády. Rusko to popírá.

Konflikt v Donbasu si od loňského dubna vyžádal přes 8000 mrtvých.