Když Hans-Peter Arens tento týden otevíral svůj stánek na jednom z největších vánočních trhů v Německu, měl navzdory blížícím se svátkům pochmurnou náladu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Chceme, aby lidé přišli, ale právě teď panuje taková nejistota," svěřuje se Arens, organizátor vánočních trhů v Dortmundu, které každý rok přilákají více než 3,5 miliónu návštěvníků. "Naprosté bezpečí neexistuje," dodává v rozhovoru poskytnutém listu The Wall Street Journal.

Trhy v Německu každoročně navštíví 50 miliónů lidí

Pro mnoho Němců je pití svařeného vína na vánočních trzích s rodinou a kolegy tradiční záležitostí. Zhruba 2500 trhů po celé zemi přiláká podle asociace vystavovatelů a trhovců každý rok asi 50 miliónů návštěvníků.

Jen v metropoli Berlíně lze navštívit kolem 60 trhů. Protože se ale většinou konají na veřejných prostranstvích, jejich uličky se vinou jako labyrint a na rozdíl od stadiónů nemají určená místa ke vstupu, může být jejich ostraha dost složitá.

Ralf Jäger, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, v níž leží mimo jiné Dortmund a Kolín nad Rýnem s obzvlášť velkými trhy, vyzval ve čtvrtek policii, aby zvýšila svou přítomnost na vánočních trzích, které se začaly pomalu otevírat.

Také v bavorském Norimberku, kde se každoročně konají jedny z vůbec nejznámějších vánočních trhů lákajících návštěvníky z celé Evropy i Spojených států, budou podle policejního mluvčího strážníci více vidět.

"Chceme mít svůj trh. Nebojíme se," říká Christine Beecková, která organizuje trhy v Norimberku. Ty jen loni přivítaly asi 2,5 miliónu návštěvníků.

Na oblíbený berlínský vánoční trh na náměstí Gendarmenmarkt, který bývá jako jeden z mála oplocený, si návštěvníci nebudou moci přinést kufry a velká zavazadla a u vstupu budou muset projít kontrolou.

Bezpečnostní školení pro stánkaře

Na mnoha místech se úředníci a politici v uplynulých dnech sešli s organizátory trhů na krizových zasedáních, aby si promluvili o obavách o bezpečnost a opatřeních, která je kvůli nim nutné přijmout.

Na některých místech uspořádaly radnice školení pro stánkaře, aby dokázali včas rozpoznat podezřelé lidi a předměty. Na jiných místech vytvořily nouzový varovný systém, aby mohli zaměstnanci trhů včas upozornit policii na hrozbu.

Vánoční trhy se v minulosti cílem teroristických útoků již staly. V roce 2000 zmařila francouzská a německá policie plánovaný bombový útok ve Štrasburku. V roce 2010 pak varovalo Německo své občany, že vánoční trhy patří k terčům hrozících atentátů.

"Navzdory tomu lidé na vánoční trhy přišli," řekl německé televizi ministr vnitra Thomas de Maiziére. "A myslím, že to tentokrát udělají znovu. Nemůžeme a nechceme měnit náš způsob života," dodal.

Někteří Němci ale strach mají. "Je tu mnoho temných zákoutí, nikdy nevíte, kdo se tam zdržuje," řekla devětačtyřicetiletá Carola Harendtová z Berlína. "Pokud se nakonec (na trhy) vydám, půjdu jen za denního světla," dodala.

"Na vánoční trhy půjdu, mám ale obavy," říká policista Heiner van der Werl, který je z jednoho severoněmeckého města a v Berlíně je na návštěvě. Jeho manželka Andrea ale obavy nesdílí: "Nechci se tomu strachu poddávat. Věřím, že všechno bude v pořádku," řekla.

Štrasburk zakázal akce pro děti

O zvýšení bezpečnostních opatření ve sváteční čas uvažují po pařížských atentátech i jiná města po celé Evropě. V Curychu posílila policie na některých místech svou přítomnost, mimo jiné u hlavního nádraží, v němž se každoročně konají vánoční trhy.

Štrasburk se v pátek rozhodl, že navzdory obavám o bezpečnost vánoční trhy uspořádá, zavede ale řadu bezpečnostních opatření, například zákaz konání akcí pro dětí, omezení parkování v centru města či odklonění tramvajových linek.

V Paříži, jejíž obyvatelé jsou stále v šoku po atentátech z 13. listopadu, se vánoční trhy na třídě Champs-Élysées otevřely už ve středu. Radnice ale z úcty k obětem zrušila na tomto světoznámém bulváru tradiční slavnostní rozsvěcování světel.

Papež František před časem vykreslil nadcházející Vánoce v poněkud ponurém světle. "Vánoce přicházejí. Všude budou světla, večírky, rozsvícené stromy a jesličky," řekl. Všechno je to podle něj ale "fraška". "Svět je stále ve válce," uvedla hlava katolické církve.

Jednasedmdesátiletý obyvatel Dortmundu Hans-Peter Arens je ale optimista. Jeho rodina pracuje na vánočních trzích už čtvrtou generaci. Navzdory hrozbě teroristického útoku v roce 2010 tržby podle něj neklesly. "Cítím se trochu nesvůj, ale show musí pokračovat," řekl.