"Myslím, že nakonec nebude možné, aby 33, 34 nebo 35 zemí postupovalo stejně rychle, se stejným úsilím a stejným směrem," prohlásil Juncker. EU má nyní osmadvacet členů, jedná ale o rozšíření o zbylé balkánské státy, v dlouhodobé perspektivě možná i o Turecko. Většinu unijních regulí převzaly Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island, které ale členy EU nejsou.

"Jednoho dne musíme přehodnotit evropskou architekturu," poznamenal Juncker. "Jedna skupina zemí bude ve všech věcech postupovat společně, zatímco ostatní se budou pohybovat po oběžné dráze odlišné od centra," dodal.

Podle agentury Reuters potěší Junckerova slova Londýn, který chce unii reformovat a chystá se na referendum o dalším setrvání Británie v EU. Nynější předseda Evropské komise zvolil jinou taktiku než jeho předchůdce Manuel Barroso, který se projektu "dvourychlostní Evropy" bránil.

Juncker ve středu zároveň oznámil, že během prvního pololetí příštího roku představí bruselská exekutiva návrh "společných minimálních sociálních práv," která mají být závazná pro všechny členské státy. Británie se naopak snaží vyvázat se ze sociálních pravidel EU.