„Objednala jsem plány zvláštních stavebních opatření. Přirozeně je to také o plotu,“ uvedla rakouská ministryně pro rozhlas Ö1 po návštěvě hraničního přechodu Spielfeld. Dodala také: „Zdejší situace se vyvíjí obzvláště dynamicky. Hranici denně překračovalo 3000 až 8000 lidí. Musíme se ale připravit (na možný nárůst) na 12 000“.

Podrobnosti o rozsahu výstavby plotu a termínech Miklová-Leitnerová nedoplnila. Hraniční přechody ale uzavírat nemíní, zajistit se má pouze zelená hranice mezi Rakouskem a Slovinskem.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová podle ČTK řekla, že evropská exekutiva nebyla o podobném záměru informována. Její předseda Jean-Claude Juncker ale plánuje odpoledne o vývoji hovořit s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlíci na Slovinsko chorvatské hranici. Záběry jsou z neděle.

Do Evropské unie letos dorazilo přes 700 000 uprchlíků a migrantů. Většina proudí přes Balkán a Rakousko do Německa.

Slovinsko se po uzavření maďarsko-chorvatské zelené hranice stalo hlavní tranzitní zemí. Maďaři předtím postavili plot také na hranici se Srbskem, za což si vysloužili kritiku partnerů z EU včetně Rakouska.

Slovinsko v úterý ohlásilo, že se v současnosti na jeho území nachází okolo 14 500 běženců a další jsou na cestě z Chorvatska.

Rakousko kvůli přílivu migrantů v úterý kritizoval premiér sousedního Bavorska Horst Seehofer, Vídeň podle něj tok běženců dostatečně nekoordinuje.

Současná uprchlická krize je největší od konce druhé světové války.