„Zvedl mě a donutil tancovat tango. Jen já s Johnem. Tancoval jsem se skloněnou hlavou, protože jsem se bál, že mě zmlátí. Tahal mě po celém vězení, najednou ho to přestalo bavit, tak mě pustil na zem, začal mě kopat a mlátit. Skončilo to výhrůžkami, že mi kleštěmi utrhnou nos a podobně,“ popsal v rozhovoru pro dánskou stanici DR šestadvacetiletý Daniel Rye.

V syrském zajetí byl Rye od května 2013 do června 2014. Setkal se mimo jiné i s americkým novinářem Jamesem Foleyem, kterému Džihádista John před kamerou uřízl hlavu jako prvnímu. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Islámský stát ukázal nový způsob poprav: Zajatce odpálil bombami ukrytými v zemi

Islámský stát ukázal nový způsob poprav – zajatce odpálil bombami ukrytými v zemi.

Mladý Dán svůj příběh může vyprávět jen proto, že si jeho rodina mohla dovolit zaplatit  Islámskému státu vysoké výkupné. Daniel Rye se o Foleym rozhovořil. V zajetí se podle něj choval slušně do poslední chvíle, a to i ve chvílích, kdy mezi vězni rostla agrese kvůli sporům o to málo potravin, které jim věznitelé předhazovali.

Když byl Daniel Rye dva týdny před vraždou Jamese Foleyho propuštěn, pronesl ven jeho dopis adresovaný nejbližším.

„Bylo to strašné. Byl to posmrtný dopis, poslední vůle určená rodině. Kdybych na to měl myslet každý den, dávno bych se zhroutil,“ svěřil se dále dánský fotograf.

Jako z Mechanického pomeranče

Média Džihádistu Johna identifikovala jako Mohammeda Emwaziho. Jeho rodina pochází z Kuvajtu, Emwazii však od šesti let vyrůstal ve Velké Británii. Radikalizoval se tedy až v Londýně, kde získal vzdělání a měl i slušné zázemí.

To však jeho příklonu k nejradikálnějšímu výkladu islámu nezabránilo. Na svědomí má vraždy celé řady západních rukojmích. Hlavy jim přitom uřezával obyčejným nožem, a to až s hrozivě mrazivým klidem.

„Při svých sadistických praktikách se oddával téměř stejně zvrhlému humoru, jaký byl k vidění v Mechanickém pomeranči. Jde jen o další ukázku toho, jak chorobně pokrouceně vnímá Islámský stát lidské bytosti,“ řekl CNN autor knihy ISIS: Uvnitř armády teroru Michael Weiss.

Snímek z vraždy Brita Davida Hainese

Snímek z vraždy Brita Davida Hainese

FOTO: SITE Intel Group via Reuters TV, Reuters

Od posledního zveřejněného videa v lednu letošního roku jako by se po Džihádistovi Johnovi slehla zem. Podle bývalého agenta CIA Aki Peritze to nemusí nutně znamenat, že upadl v nemilost svých spolubojovníků, ale například to, že Islámskému státu prostě došli rukojmí.

„Pokud bude zajat další člověk ze Západu, počítejte raději s tím, že na videu Džihádista John znovu bude,“ předpovídá Peritz.