Zdravá lvice byla utracena už před devíti měsíci a chovatelé její mršinu uschovali pro vhodnou příležitost. Ta přišla teď. Pitva je chystána na čtvrtek tak, aby vyšla na podzimní prázdniny školáků.

Ošetřovatel Michael Wallberg Soerensen v rozhovoru pro agenturu AP připomněl, že zoo v Odense pořádá veřejné pitvy už dvacet let, a to nikoliv pro zábavu, nýbrž ze vzdělávacích důvodů.

“Není to tak, že bychom pro zábavu rozsekávali zvířata, věříme ve sdílení znalostí a chceme dát lidem možnost poznat zvířata zblízka. Je důležité nepřisuzovat zvířatům lidské atributy, které nemají,” vysvětlil Soerensen.

Veřejné pitvy zvířat pořádá zoo v dánském Odense již dvacet let

Veřejné pitvy zvířat pořádá zoo v dánském Odense již dvacet let

FOTO: odensezoo.dk

Dodal, že svědkem pitvy budou skutečně jen ti návštěvníci, kteří o to projeví výslovný zájem.

Zoo se pro malou lvici snažila najít adekvátní nový domov, dlouhodobě se jí to ale nedařilo, a tak rozhodla o jejím usmrcení.

Veřejnosti to tentokrát nevadí

Chystaná akce sice vyvolala několik protestních akcí, celkově je ale dánskou veřejností přijímána s mnohem větším pochopením než zmíněné loňské usmrcení dvouletého žirafího samce Maria v kodaňské zoo. Jeho utracení tehdy vyvolalo pozdvižení po celém světě. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zoo utratila před zraky návštěvníků zdravé žirafí mládě

S veřejnou pitvou mršiny lva nemá problém ani Asociace evropských zoo a akvárií (EAZA): „Zvíře bylo v tomto případě usmrceno na základě zvážení všech možných řešení a bylo to provedeno humánně.” EAZA navíc zastává názor, že je pitva mršiny z edukativních důvodů čistě na rozhodnutí dané zoo.