Na berlínském náměstí stával obří devatenáctimetrový pomník Lenina od roku 1970 do roku 1991. Dílo sochaře Nikolaje Tomského bylo strženo a rozřezáno na 129 kusů, které byly zakopány v lese na jihovýchodním okraji Berlína. Město tak chtělo zapomenout na svou komunistickou minulost.

Nicméně ve čtvrtek byla 1,7 metru vysoká hlava ruského revolucionáře vykopána a odvezena do muzea v pevnosti Špandava v západní části německé metropole. Tam bude od jara příštího roku součástí výstavy o berlínských pomnících. Zbylé části sochy by měly zůstat zahrabané.

Radnice byla proti

Vyzvednutí hlavy sochy, která byla na náměstí v berlínské čtvrti Friedrichshain odhalena u příležitosti nedožitých 100. Leninových narozenin, předcházely dlouhé debaty. Kvůli vysokým nákladům spojeným s vyhrabáním sochy byla proti hlavně berlínská radnice. Ta navíc tvrdila, že neví, kde je socha zakopaná.

Hlavu vykopali po 24 letech.

Hlavu vykopali po 24 letech.

FOTO: Wolfgang Kumm, ČTK/AP

Problém podle serveru The Telegraph vyřešil americký filmař Rick Minnich působící v Berlíně, který hlavu dříve natáčel a věděl přesně, kde je pohřbena.

Navíc se muselo počkat, až se probere ze zimního spánku ohrožený druh ještěrky obecné, který žije v lese, a bude se moci přestěhovat na jiné místo. Kvůli tomu byly výkopové práce pozastaveny.

Socha se proslavila mimo jiné díky scéně z filmu Good bye, Lenin! z roku 2003, kde byl monument symbolicky přenesen vrtulníkem.