Původně měla být bariéra, která má zabránit pronikání ilegálních migrantů, vysoká čtyři metry.

Maďarské ministerstvo vnitra pak informovalo, že zátaras bude vysoký jen metry tři, že ho ale v horní části ještě doplní 70 centimetrů vysoký „límec“ ze žiletkového drátu. Původní termín dokončení byl přitom konec listopadu 2015.

Dočasné řešení plotu na hranicích

Dočasné řešení plotu na hranicích

FOTO: Profimedia.cz

Šibeniční termín

Jenže to se změnilo: premiér Viktor Orbán před nedávnem oznámil, že bariéra musí být hotová do konce srpna. Proto vojáci, na jejichž bedrech vznik zátarasu leží, začali kvůli dodržení termínu se stavbou v nejjednodušší variantě bariéry: na kovové sloupky zabetonované do země bude natažen žiletkový drát vysoký ani ne dva metry.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Na maďarsko-srbské hranici začala výstavba plotu kvůli běžencům. Zdroj: Reuters

„Pokud se člověk pořádně rozběhne, ten plot se dá snad i přeskočit. Takhle to nemá velký význam,“ řekl listu jeden z místních.

List připouští, že vedle zátarasu ze žiletkového drátu bude v další fázi postavena bariéra podle původních plánů.

Výsledná podoba hraničního plotu na srbsko-maďarské hranici

Tak má plot vypadat, až bude celý dokončen.

FOTO: MTI

V bažinách žiletkový zátaras

Maďarsko staví bariéru proti ilegálním migrantům na hranicích se Srbskem dvěma různými technologiemi. V bažinatých úsecích hranice postaví zátaras ze žiletkového drátu. Týká se to asi čtyřicetikilometrového úseku hranice.

Zbytek 175 kilometrů dlouhé srbsko-maďarské hranice má být zabezpečen drátěnou zábranou připevněnou ke sloupům vysokým tři metry se žiletkovým límcem.

Bariéra bude deset metrů od hraniční čáry. Přímo na plotu se objeví tabule, které budou ukazovat směr k nejbližšímu legálnímu hraničnímu přechodu.