„Ztráta dvanácti lidí je zvláště tíživá, a právě proto jsme se rozhodli vyhlásit den smutku. Pátrání po pohřešovaných pokračuje,” řekl gruzínský premiér Irakli Garibašvili. Tři lidé zahynuli v zoo, která je záplavami značně postižena. Nebyli však roztrháni šelmami, jak se dříve uvádělo, ale nestačili se zachránit před prudce stoupající vodou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Auta pohřbená v Tbilisi v bahně a smetí

Auta pohřbená v Tbilisi v bahně a smetí

FOTO: Beso Gulashvili, ČTK/AP

Mrtvý maskot

Pokračuje taky snaha zjistit osud dalších pěti lvů, tří tygrů a jednoho jaguára. Uhynuli nebo byli zabiti tři lvi, tři tygři a dva jaguáři. Některá zvířata byla zastřelena. Je mezi ním i maskot zoo, bílý lev.

Hrech, který utekl ze zoo v Tbilisi

Hroch, který utekl ze zoo v Tbilisi.

FOTO: Beso Gulashvili, Reuters

„Náš Šumba už není. Byl nalezen střelený do hlavy,“ řekl ředitel tbiliské zoo Zurab Gurijelidze novinářům a požádal, aby další zvířata byla ušetřena: „Pokud predátor napadl člověka, je jeho likvidace nevyhnutelná. Ale mnoho případů musí být vysvětleno. Jsem si jist, že tu nebyl vydán žádný příkaz zabíjet. Možná si jen někdo rozšířil pravomoc.“

Zaměstnanec města u těla mrtvého lva

Zaměstnanec města u těla mrtvého lva

FOTO: Shakh Aivazov, ČTK/AP

„Prosíme, jestli někdo spatří zvíře, nezabíjejte ho! Zavolejte nás!“ uvedla zoo na facebookových stránkách.

Gruzíni se pokoušejí vyprostit z bahna mercedes.

Gruzínci se pokoušejí vyprostit z bahna mercedes.

FOTO: Shakh Aivazov, ČTK/AP

Podle nepotvrzených zpráv ruské televize RT střílela zásahová jednotka policie na zvířata, i když to nebylo nutné. Gruzínci už podepisují petici, která vyžaduje po vládě, aby vyšetřila a zjistila, kdy speciální síly použily na zvířata zbraně bez důvodu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry následků záplav ve Tbilisi. Zdroj: Reuters

Uprchlé šelmy

Celkem uteklo ze zoo přes třicet zvířat. Mimo jiné hroch, kterého se podařilo odchytit, ale také sedm medvědů, šest lvů, šest tygrů, 13 vlků a jaguáři. Aligátor byl objeven, jak plave u tbiliského náměstí Hrdinů.

Hroch v ulicích Tbilisi po podání uklidňujícího prostředku

Hroch v ulicích Tbilisi po podání uklidňujícího prostředku

FOTO: Beso Gulashvili, ČTK/AP

Škody se předběžně vyčíslují na ekvivalent téměř 440 miliónů korun. Několik set lidí přišlo o střechu nad hlavou. Silný říční proud strhl několik desítek domů a automobilů.

Ministryně zahraničí Tamara Beručašviliová podle RIA novosti uvedla, že země uvítá jakoukoli pomoc. Pražská zoo vysílá do Tbilisi tým ošetřovatelů.