"Rusko má bezvýhradně právo rozmisťovat, pokud to potřebuje, své jaderné zbraně na jakémkoliv místě svého území, včetně Krymského poloostrova," řekl agentuře RIA Novosti Michail Uljanov.

Reagoval na vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina, že rozmístění jaderných zbraní na Krymu - anebo i vyhrožování takovým krokem - by bylo "nejvážnějším porušením mezinárodních závazků Ruska", včetně dohody o nešíření jaderných zbraní a že by mezinárodní společenství mělo na takové pošlapávání smluv reagovat "co nejrozhodněji".

Nad případným rozmístěním ruských jaderných zbraní na Krymu už vyjádřilo "znepokojení" americké ministerstvo zahraničí.

Rusko rozmístí na Krymu nadzvukové bombardéry

Ruské ministerstvo obrany podle agentury sice ohlásilo záměr přemístit na Krym desítku bombardérů Tu-22М3, což jsou nosiče jaderných zbraní, avšak nic neuvedlo o samotných jaderných hlavicích. Kreml přítomnost svých jaderných prostředků na Krymu oficiálně nepotvrdil.

Rusko se podle tajemníka ukrajinské rady obrany Oleksandra Turčynova chystá na Krym odeslat nejen vzpomínané bombardéry, ale i další nosiče jaderných zbraní: taktické rakety Iskander, flotilu ponorek a protilodní rakety Bastion.

Může si dělat, co chce

Klimkin podle Uljanova zjevně vychází z předpokladu, že Krym je stále ukrajinský, a tedy případné rozmístění jaderných zbraní na poloostrově by poškodilo bezjaderné postavení Ukrajiny. "Nebudu se hádat, ale řeknu, že s Krymem je to samozřejmě jinak," prohlásil ruský diplomat. Klimkinův výrok by se podle něj dal vykládat i jako "nepřímý výpad proti USA", které mají své jaderné zbraně na území "nejaderné" Belgie, Itálie, Německa, NizozemskaTurecka.

Moskvu minulý měsíc pobouřil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov prohlášením, že kvůli ochraně před případným ruským jaderným útokem z Krymu by Ukrajina měla uvažovat o rozmístění prvků protiraketové obrany na svém území. Kreml pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními, pokud by se Ukrajina zapojila do amerického protiraketového štítu. [celá zpráva]