Dánská firma 24Native, působící v oblasti telemarketingu, a další dvě společnosti se stejným vlastníkem využily podle pořadu Operation X televizní stanice TV2 sociálního programu Job Rotation. V jeho rámci dánská vláda poskytuje peníze firmám, které vyšlou svého zaměstnance na roční studium a mezitím na jeho místo přijmou nezaměstnaného, jehož plat je po dobu studia původního zaměstnance hrazen z veřejných peněz.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle firmy 24Native dočasní pracovníci z řad nezaměstnaných, kteří nastoupili do pobočky v Kodani, střídali zahraniční zaměstnance společnosti 24Native v Česku. V žádostech firmy se mimo jiné psalo, že velký počet zahraničních spolupracovníků absolvuje roční studium na škole s názvem Marcus Evans Academy v Praze. Na adrese udané firmou ale žádná taková akademie nesídlí. Existuje pouze firma Marcus Evans, která ale prý společnost 24Native vůbec nezná, konstatovala televize TV2.

Milión na Anetu

Jednou ze zaměstnankyň 24Native v ČR, která nastoupila na vzdělávací kurz na Marcus Evans Academy, měla být i Češka Aneta. V rozhovoru s ní ale vyšlo najevo, že o společnosti 24Native nikdy neslyšela, napsala televize TV2 na svých stránkách. Její identita byla zneužita, což pomohlo firmě 24Native získat příspěvek 375 000 dánských korun (1,37 miliónu Kč).

Dánská firma uváděla neexistující školu v Praze na 67 žádostech o vládní peníze

Celkem bylo ve třech firmách se stejným vlastníkem Davidem Jungem takto zaměstnáno 154 náhradníků za údajné studující a společnosti dostaly od úřadů v Kodani od roku 2012 více než 35 miliónů dánských korun.

Pouze administrativní chyby, brání se

Na skandál upozornilo Centrum nezávislé investigace (CNI), které uvedlo, že na odhalení případu s dánskou televizí spolupracovalo. Podle informací CNI dánská firma uváděla neexistující školu v Praze na 67 žádostech o vládní peníze, na kterých jsou zároveň registrována další česká jména jako údajných zaměstnanců 24Native. Firma 24Native od té doby vyhlásila bankrot a její případ prověřuje dánská policie, napsal CNI.

Šéf firmy 24Native Junge ale podle dánské televize vše označil za pouhé chyby v administrativě. Obecně si prý nemyslí, že by jeho firma udělala něco špatně, když vše schválily kodaňské úřady.

Pořad Operation X kritizoval dánské úřady, že peníze Jungeovi vyplatily, aniž si ověřily, zda dotyční lidé poslaní na studium skutečně pro firmu pracují a jestli příslušná vzdělávací zařízení skutečně existují.

Kodaňské úřady oznámily, že vzhledem k řadě nesrovnalostí již s Jungeho firmami spolupráci zastavily a žádají vrácení části příspěvků. Podle CNI úřady v Dánsku rovněž v reakci na tuto kauzu zpřísnily pravidla pro získávání dotaci z programu Job Rotation – nově nesmí v žádosti figurovat žádná osoba ze zahraničí.