„Jmenuji se Vladimir Vasiljev a jsem členem klubu Noční vlci. Z Moskvy jsem přiletěl do Prahy, kde mi dobří lidé půjčili harleye, na kterém jsem přijel do Polska,“ citovala jeho slova Gazeta Wyborcza, která poté upřesnila, že další dva členové motorkářského klubu dorazili na místo v utajení osobními automobily.

„Rus na parkovišti před osvětimským muzeem rozvinul rudou sovětskou vlajku se srpem a kladivem, při čemž mu asistovali další dva ruští občané, s nimiž se následně fotografoval a pil vodku,“ informoval polský deník.

Společnost Vasiljevovi dělali polští motorkáři z Katyňského konvoje, jejichž vůdce Miroslaw Wenglorz prohlásil, že „jsou jménem svých ruských duchovních bratří připraveni absolvovat jejich program, který si naplánovali k 70. výročí porážky nacistického Německa“.

Noční vlci se chtěli 9. května v Berlíně poklonit padlým rudoarmějcům. Pohraniční stráž ve východpolském Terespolu však v pondělí většinu z jejich konvoje nepustila na polské území. Motorkáři se tak po podrobné kontrole trvající několik hodin museli vrátit na běloruské území. Polské ministerstvo zahraničí minulý pátek oznámilo, že považuje přítomnost Nočních vlků na polském území za nežádoucí.