„Celkově je v kraji evidovaných osm případů, z toho tří děvčat a pěti chlapců. Všichni byli očkováni a dvě osoby byly i přeočkované,“ uvedla pro televizi Markíza Lenka Skalická, mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na Slovensku je očkování proti příušnicím (ve slovenštině známým také pod názvem mumps) povinné. Očkování dětí by mělo zajistit doživotní imunitu. Jenže tyto děti příušnice dostaly a lékaři si lámou hlavu, jak je to možné.

„Domnívám se, že jde o ne zcela účinnou vakcínu,“ uvedl pediatr Svetozár Dluholucký. „Pokud se vakcína přehřeje, není skladovaná v ledničce nebo naopak zamrzne, ty viry to prostě nevydrží,“ dodává.

Druhou možností je, že vir příušnic už zmutoval a vakcína, která se dětem podávala, obsahuje jeho původní verzi.

Nemoc se přenáší kýcháním, kašláním a slinami. Onemocnět mohou i dospělí. U příušnic se objevuje otok, teploty a bolesti končetin. Nemoc může způsobit zánět mozkových blan, poškození sluchu a u chlapců neplodnost. Příušnice je potřeba vyležet a nemocného izolovat.

Očkování dětí proti příušnicím je povinné i v České republice. Očkování se podává jako trojvakcína ještě i proti spalničkám a zarděnkám.