Podle spotřebitelské organizace Veřejná kontrola podíl výdajů na potraviny v rozpočtech ruských domácností neustále roste. Zatímco dříve na tuto položku připadalo 36 až 40 procent příjmů, po posledním prudkém zdražování je nutné počítat s polovinou výplaty. „Při zachování trendu lze předpokládat, že za pár měsíců tyto výdaje nejspíše přesáhnou 50 i 60 procent příjmů,“ předpověděla tato nevládní organizace.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V této souvislosti požádala vládu, aby posoudila „možnost zavedení potravinových lístků, které dovolí sociálně slabým vrstvám nakupovat stanovené potraviny na účet federálního rozpočtu“.

Ruská organizace se odvolává na americkou zkušenost. Ve Spojených státech totiž podobný systém funguje už od roku 1939. V současnosti má podobu elektronické karty, kterou stát každý měsíc doplňuje z rozpočtových prostředků. Pomoc čerpají desítky miliónů Američanů, 15 procent populace, a stát na ni vynakládá desítky miliard dolarů.

Moskvanka si prohlíží nabídku potravin u pouličního stánku.

Moskvanka si prohlíží nabídku potravin u pouličního stánku.

FOTO: Maxim Zmeyev, Reuters

O zavedení potravinových lístků pro nejchudší vrstvy v Rusku se podle serveru newsru.com hovoří od roku 2008. Letos se ale tento systém už rozbíhá jako experiment v několika regionech, například v Kirovské, Saratovské, Omské či Uljanovské oblasti. Podle listu Kommersant se i v bohaté Moskvě uvažuje o zavedení pomoci pro nejchudší na nákup potravinových balíčků. V jedenáctimiliónové metropoli je sice jen necelých 100 tisíc nezaměstnaných, nicméně příjmy pod úrovní životního minima vykazuje skoro půldruhého miliónu Moskvanů.

Přídělový systém a potravinové lístky se v Rusku poprvé objevily za první světové války v roce 1916. Systém, zavedený za cara, se ještě v rozsáhlejším měřítku využíval v bolševickém Rusku, než byl v roce 1935 oficiálně zrušen. Znovu se objevil na počátku chaotických 90. let a v některých regionech se udržel do roku 1993.