Ochrana nezletilých v Norsku má podle Zdechovského systémovou chybu, kdy jsou děti odebírány rodičům na základě neúplných podkladů, případně nedůvěryhodných výpovědí svědků, míní Zdechovský, který se v kauze angažuje.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle Zdechovského je "zvrácené", že matka (norského) masového vraha Anderse Breivika může svého syna vídat každý měsíc a bez omezení, zatímco Češka Eva Michaláková své dva syny jen dvakrát do roka.

Přitom je nesmí obejmout, ani s nimi mluvit česky. Zdechovský připomíná, že Michalákové nebyla "prokázána žádná vina", a že "dokonce učí ve školce".

Norská sociální služba odebrala dva syny Evě Michalákové v květnu 2011 kvůli podezření ze zneužívání. Bratři žijí odděleně u pěstounů, matka chce ale syny vídat a dostat je do péče.

ČTĚTE TAKÉ
Už jsme jim koupili i postele, říká teta dvou chlapců odebraných v Norsku
Zaorálek předal norské velvyslankyni už druhou nótu kvůli odebraným dětem

Zdechovský ve středu připomněl, že sociální úřad odebral Michalákové děti na základě dvou posudků psychologů. Tvrdí ale, že posudky nebyly nezávislé, protože jejich autoři "jsou partneři či milenci".

O případu bratrů Michalákových už jednal i český parlament, řešit se ho snaží česká diplomacie.

Norská premiérka Erna Solbergová ve středu podle agentury TASS řekla, že norská vláda a norští politici se do práce úřadu na ochranu dětí nesmějí vměšovat, a to ani v případech, kdy jsou děti odebírány cizincům. [celá zpráva] Konkrétně o kauze bratrů Michalákových ale nehovořila.