„Šlo o útok s maximálním účinkem. Udělali to, aby šokovali veřejnost, a v tomto smyslu se jim to podařilo,“ konstatoval. „Pro evropské společnosti je to nebezpečný okamžik,“ upozornil Peter Neuman, ředitel londýnského Centra pro studium radikalizace.

ČTĚTE TAKÉ
Vrahy z redakce Charlie Hebdo zastřelili při útěku, zemřel i útočník z košer obchodu
Vrah karikaturisty se setkal s radikálním americkojemenským klerikem
Útoky na policistku u Paříže a na redakci Charlie Hebdo spolu souvisejí
Bránil právo časopisu zesměšňovat svou víru, píše se o zabitém muslimském policistovi
Byla to čirá hrůza, popsal novinář, který vraždění přežil
Selhání tajných služeb? Podezřelého atentátníka z Paříže policie dobře znala
Jsem nevinný, tvrdí nejmladší z údajných pařížských útočníků, který se vzdal policii
Islámští teroristé vystříleli v Paříži redakci satirického magazínu, 12 mrtvých

První přirozenou reakcí je totiž posílení nálad proti shovívavé přistěhovalecké politice, jež už delší dobu vyvolává protesty v Německu – viz sílící hnutí PEGIDA. S rostoucí aktivitou radikálních islamistů se podle Neumana obyčejní lidé cítí svými elitami opuštěni, a to nahrává krajní pravici, jejíž vliv sílí.

Americký deník The New York Times situaci ilustroval slovy 34letého Pařížana Didiera Cantata: „Říkají nám, že islám prospívá míru. Ale když vidíte tento jiný islám, je o nenávisti. Takže lidé těžko řeknou, který islám je ten skutečný.“

Komentátor téhož deníku Nicholas Kristof podotkl, že takové krvavé incidenty upevňují přesvědčení, že islám je nevyhnutelně extremistický.

V centru Paříže se ve čtvrtek opět sešly spontánně desetitisíce lidí, aby uctily památku obětí.

V centru Paříže se sešly spontánně desetitisíce lidí, aby uctily památku obětí.

FOTO: Francois Mori, ČTK/AP

„Titulky tvoří malé skupiny teroristů, ale nereprezentují složitou a rozmanitou víru s 1,6 miliardy stoupenců,“ upozornil. „Šaríju nevytvořila al-Kajdá či Islámský stát, ale islám. Můžeme zůstat s hlavou schovanou v písku, nebo ukázat na zdroj problému,“ atakuje naopak takový diferencující přístup americký konzervativní server National Review.

Snesl k tomu citáty z koránu i příklady zákazů a krutých trestů, jež jsou v islámském právu šaríja uplatňovány. „Západ je upřímně zděšen, ale neměl by být překvapen,“ soudí další americký deník The Wall Street Journal. „Jestli z této příšerné události plyne nějaké poučení, pak to, že je úplně jedno, co si my myslíme, že je islám. Tento druh násilí – džihád – je to, v co věří islamisté,“ poznamenal.

„Evropa v obklíčení,“ nadepsal úvahu evropského zpravodaje server The Atlantic, podle něhož bariér a kontrolních bodů po kontinentu patrně přibude. „Cílem západních činitelů by měla být izolace menšiny islamistických extremistů od umírněné většiny,“ doporučil.