Páteční slyšení u soudu se koná za zavřenými dveřmi, veřejné slyšení se uskuteční do tří měsíců. Žaloba žádala o prodloužení vazby na dobu, než prozkoumá důkazy.

Aicha nedávno konvertovala k islámu a vydala se do Sýrie, zřejmě přímo do Rakky, aby se tam provdala za bojovníka Islámského státu, i když podle některých informací ji k tomu vedly především ideologicko-náboženské důvody.

Nizozemsko Aicha opustila v únoru. Vzala si Omara Yilamze, turecko-nizozemského bojovníka, který dříve sloužil v nizozemské armádě. Yilmaz BBC řekl, že je humanitární pracovníkem a také bojovníkem, který vede výcvik. Není však jasné, pro jakou vzbouřeneckou skupinu pracuje.

Uvedl, že si vzal dívku, protože bojovník, za kterého se měla původně provdat, padl: „Nefungovalo to, rozdělili jsme se. Ona šla svou cestou, jí šel svou.“

Matka dívky pak cestovala na turecko-syrskou hranici, aby ji přivedla domů, i když s tím nizozemská vláda nesouhlasí. Matce však stíhání nehrozí, i když není jasné, zda skončila na hranici, nebo vstoupila do Sýrie.

Několik dívek letos odjelo do Sýrie, aby si vzaly bojovníky Islámského státu. Pár jich bylo zadrženo cestou a vráceno do vlastí.